První etapa čtyřmiliardové zakázky na likvidaci stoletých odpadů po ostravské chemičce Ostramo skončila a její dodavatel – Sdružení Čistá Ostrava – podle státního dohledu splnil, co měl. Přitom celá čtvrtina jedovatých ropných kalů v areálu zůstala a na jejich odstranění musí nyní stát vydat další stovky milionů, možná víc než miliardu korun.
"Čistá Ostrava smlouvu splnila," tvrdí dnes Libor Antoš z ministerstva financí, jež sanaci financuje. Za odtěžení lagun už inkasovala Čistá Ostrava miliardu a půl. Celkem má dostat přes tři miliardy korun.
A výsledek? V areálu Ostrama zůstává 70 tisíc tun kalů. Většina vytěženého materiálu byla převezena na skládku u severočeského Litvínova, kde bude minimálně pět let ležet a čekat na spálení v cementárně Čížkovice. Další desítky tun jsou na nepovolených skládkách ve Vratimově a v Polsku.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.










