Až sto tisíc mladých Čechů si v loňském roce marně hledalo práci. Zřejmě ale nešlo o absolventy technických oborů, protože právě po nich se tuzemský průmysl poptává čím dál hlasitěji.

"Mladá generace by si měla uvědomit, že právě výrobní sféra jí dává životní perspektivy a jistotu zaměstnání," tvrdí člen představenstva Škody Auto Bohdan Wojnar v rozhovoru pro HN.

HN: Hrozí českému průmyslu nedostatek absolventů technických oborů?

Mě osobně celá oblast technického vzdělávání v Česku hodně trápí. Absolventů technických oborů na všech stupních vzdělání je málo a firmy mají problémy s nalezením kvalifikovaných zaměstnanců. Zdejší mladou pracovní sílu mohou navíc oslovit nabídky silných průmyslových zemí, které se samy s nedostatkem lidí potýkají. V Německu už dnes chybí každý rok 40 až 50 tisíc nových techniků. Když to vynásobíte deseti, tak za deset let to bude velké riziko – i vůči Česku. Takže já si myslím, že musíme vytvořit atraktivní, konkurenční prostředí a mladým studentům mít co nabídnout i u nás. Jinak se může stát, že těchto lidí nebude dostatek, protože dostanou lepší nabídku někde jinde. To je zpráva, kterou bychom vůči státní správě chtěli vyslat zcela jasně.

Zbývá vám ještě 60 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se