Až sto tisíc mladých Čechů si v loňském roce marně hledalo práci. Zřejmě ale nešlo o absolventy technických oborů, protože právě po nich se tuzemský průmysl poptává čím dál hlasitěji.

"Mladá generace by si měla uvědomit, že právě výrobní sféra jí dává životní perspektivy a jistotu zaměstnání," tvrdí člen představenstva Škody Auto Bohdan Wojnar v rozhovoru pro HN.

HN: Hrozí českému průmyslu nedostatek absolventů technických oborů?

Mě osobně celá oblast technického vzdělávání v Česku hodně trápí. Absolventů technických oborů na všech stupních vzdělání je málo a firmy mají problémy s nalezením kvalifikovaných zaměstnanců. Zdejší mladou pracovní sílu mohou navíc oslovit nabídky silných průmyslových zemí, které se samy s nedostatkem lidí potýkají. V Německu už dnes chybí každý rok 40 až 50 tisíc nových techniků. Když to vynásobíte deseti, tak za deset let to bude velké riziko – i vůči Česku. Takže já si myslím, že musíme vytvořit atraktivní, konkurenční prostředí a mladým studentům mít co nabídnout i u nás. Jinak se může stát, že těchto lidí nebude dostatek, protože dostanou lepší nabídku někde jinde. To je zpráva, kterou bychom vůči státní správě chtěli vyslat zcela jasně.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.