Zpravodajské služby mají mít přístup k údajům, které podléhají bankovnímu tajemství. Budou k tomu ale potřebovat povolení soudu.

Ve středu tak rozhodla sněmovna a současně s tím zpřísnila podmínky tohoto přístupu pouze na případy boje s financováním terorismu. Novelu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident.

Pozměňovací návrh týkající se zúžení podmínek přístupu vznesl původně poslanec ODS Pavel Bém. Kvůli chybě ale poslanci nemohli o jeho návrhu hlasovat, proto novelu vrátili k novému projednání. V opakovaném druhém čtení pak totožný návrh vznesl jeho stranický kolega Jan Florián.

Několik dní poté, co Bém na březnové schůzi vznesl svůj návrh, otiskla Mladá fronta Dnes přepisy odposlechů mezi Bémem a pražským lobbistou Romanem Janouškem. Podle deníku je před několika lety pořídila se svolením soudu právě Bezpečnostní informační služba.

Bém tuto událost ve středu před poslanci označil za zásah do osobních práv a svobod desítek lidí.

"Nikomu z vás bych něco tak zlého nepřál," řekl.

Poslanci chtějí vědět, kdo byl prověřován

Floriánův návrh navíc zpřísňuje podmínky přístupu tajných služeb k bankovním účtům tak, že z jejich návrhu musí být jednoznačně jisté, o jakého klienta jde.

Zpravodajci se také v bankách budou muset prokazovat originálem soudního povolení nebo alespoň jeho ověřenou kopií a banky si budou uchovávat jeho kopii. Vojenské zpravodajství a Bezpečnostní informační služba budou muset také poslaneckou komisi informovat o tom, kolikrát takto o údaje z bankovních účtů žádaly.

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) již dříve řekl, že bod týkající se zpravodajských služeb vláda do novely zařadila na žádost Bezpečnostní informační služby. Ve středu podotkl, že BIS se jakékoli okleštění jejích pravomocí nelíbí.

Novela zároveň upravuje založení a činnost poboček zahraničních bank ze zemí mimo EU nebo umožňuje České národní bance odejmout bankovní licenci za zamlčení nebo sdělení nepravdivých podstatných údajů.

Vláda uvádí, že většina současných regulačních pravidel pro založení a činnost poboček zahraničních bank byla přijata v 90. letech a ani po vstupu Česka do EU se nepřizpůsobila novým podmínkám a nereagovala na aktuální vývoj. Podle vlády se ukazuje, že platná právní úprava v této oblasti v mnoha ohledech neodpovídá potřebám bankovního dohledu.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist