V evropských zátěžových testech se české i slovenské jaderné elektrárny ukázaly jako bezpečné. Ani u ostatních evropských elektráren nezjistily testy problémy, které by vyžadovaly okamžitý zásah, informovali účastníci Evropského jaderného fóra v Bratislavě.
Český premiér Petr Nečas na fóru řekl, že Česko má se Slovenskem společný zájem rozvíjet jadernou energetiku a hodlá se svým sousedem spolupracovat na rozšíření jaderné elektrárny Jaslovské Bohunice.
"Jsem rád, že se v testech ukázalo, že české bloky jsou plně funkční a pracují bez problémů," uvedl Nečas. Pozitivně podle slovenského premiéra Roberta Fica dopadly také testy slovenských jaderných elektráren Mochovce a Jaslovské Bohunice.
Zprávu evropských jaderných regulátorů (ENSREG) o zátěžových testech elektráren v Evropě projedná na svém nejbližším zasedání Evropská rada, závěrečná zpráva by měla být hotova v říjnu. Fico zdůraznil, že při posuzování elektráren evropskými orgány musí zvítězit odborné mínění nad politickými postoji. Provozovatelé elektráren budou spolupracovat s národními jadernými regulátory, aby novými opatřeními dále zvýšili dlouhodobou bezpečnost jaderných zdrojů.
Slovensko také chystá nové bloky
Slovensko rozšiřuje nyní třetí a čtvrtý blok v Mochovcích, podle Fica ale projekt bude mít zpoždění. Výstavbu nového zdroje v Jaslovských Bohunicích připravuje český ČEZ společně se slovenskou státní firmou JAVYS. "Český stát má zájem v této spolupráci pokračovat," uvedl Nečas.
Nové bloky v Jaslovských Bohunicích Slovensko plánuje mimo jiné proto, že se při vstupu do Evropské unie zavázalo odstavit dva starší bloky elektrárny. "Tyto bloky vyráběly levnou elektřinu a jistě by prošly i současným testy. Ze Slovenska se tak ve výsledku stala země, která elektřinu musí dovážet," řekl Fico. Bloky by mohly být hotové v roce 2020, podle Fica by si Slovensko pro projekt kromě ČEZ mohlo zajistit i další partnery.
V Česku nyní ČEZ připravuje dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a chce do projektu zapojit strategického partnera. "U tak velkého projektu je zvykem uvažovat o diverzifikaci rizik, jednak z hlediska financování i provozování samotného zdroje. Z tohoto důvodu se vláda nevyhýbá hledání partnerů, kteří by v tomto projektu pomohli," uvedl Nečas.
Palulel, Kašiwazaki či Záporoží. Prohlédněte si 10 největších jaderných elektráren světa - čtěte ZDE
Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Kuby je snaha diverzifikovat rizika u dostavby Temelína racionální. "Zatím je ta diskuse úplně na začátku," podotkl. ČEZ může partnerství uzavřít až po výběru dodavatele dostavby Temelína, který se uskuteční v příštím roce.
Slovensko polovinu z jádra, Česko třetinu
Slovensko vyrábí z jádra více než polovinu elektrické energie, v Česku je to asi třetina. Očekává se, že v obou zemích se po rozšíření elektráren tento podíl zvýší.
Nečas a Fico se shodli, že navzdory plánům Německa v příštích letech odstavit všechny své jaderné elektrárny, hodlají ČR a Slovensko využívat jadernou energii pro zajištění energetické soběstačnosti, přijatelných cen elektřiny a také jako prostředek ke snižování škodlivých emisí. Eurokomisař pro energetiku Günter Oettinger poznamenal, že každá členská země EU má právo zvolit si vlastní energetický mix, včetně jaderné energetiky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist