Zdanění fotovoltaiky zůstává v platnosti. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh skupiny senátorů na zrušení sporných paragrafů.

Ústavní soud nepřímo řekl, že stát měl právo na nepravou retroaktivitu a zavedení 26procentního odvodu ze solární energie, protože veřejným zájmem bylo zamezit velkému zdražení elektřiny pro spotřebitele.

Solárníci chtějí peníze od státu získat zpět, opakovaně kvůli tomu hrozili arbitrážemi, které Česká fotovoltaická asociace odhaduje na 40 miliard korun.

Solárníci: Nebezpečný precedent

Podle senátorského návrhu sporné zákony zasáhly do majetkových práv investorů a jejich práva na svobodu podnikání. Vadilo jim také to, že sněmovna změny přijala ve stavu legislativní nouze. Dále upozorňovali na zpětnou účinnost norem, která podle nich neodpovídá základním náležitostem demokratického a právního státu.

Nejkritizovanější opatření je 26procentní odvod z výkupní ceny, tedy v podstatě zdanění elektřiny ze slunečních elektráren. Novela také zpětně prohlásila bezplatné emisní povolenky pro provozovatele elektráren za dar, a tím je včlenila do režimu darovací daně. Třetím problémem je zrušení daňových prázdnin. Před přijetím napadené novely zákona o dani z příjmu byly příjmy z výroby energie z obnovitelných zdrojů osvobozeny od daní na pět let.

"Zpětný zásah do stability právního prostředí, narušení garance návratnosti investic a rovnosti před zákonem může vybudovat nebezpečný precedent, který pak bude moci některá příští vláda zneužít u jakéhokoliv podnikatelského sektoru nebo finančního produktu pro občany. Bez ohledu na to, že rozhodnutí Ústavního soudu vzniklo v kontextu solární energetiky," uvedl předseda Aliance pro energetickou soběstačnost Pavel Šich. Senátoři řekli, že respektují rozhodnutí Ústavního soudu.

 

Ústavní soud: 15letá návratnost zůstává garantována

Ústavní soud však v nálezu tvrdí, že výkupní cena byla sice snížena, ale že stále je zákonem garantována návratnost investice 15 let. Tím, že ceny solárních panelů spadly o 40 procent a zároveň výkupní ceny mohly klesat jen maximálně o pět procent ročně, se návratnost snížila z 15 let na 8 až 9 let. Senátoři však nesouhlasí a tvrdí, že neklesla pod 13 let.

Soud znovu zdůraznil, že stále platí garance 15leté návratnosti a navíc se odvolává se na Energetický regulační úřad, dle kterého je návratnost investic u jiných obnovitelných zdrojů mnohem vyšší.

Čunek ani Kalvoda u soudu nejsou

Středečního vyhlášení se neúčastní žádný ze senátorů ani jejich právní zástupce Jan Kalvoda. Minulý týden se zřekli veřejného jednání a nechali soud rozhodnout při uzavřeném zasedání pléna.

Počet solárních elektráren předloni kvůli vysoké výkupní ceně zelené elektřiny výrazně vzrostl. V důsledku toho hrozilo zdražení elektřiny o více než deset procent. Aby vláda zdražení zabránila, zavedla spornou sérii opatření.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist