4. února 2004 - Student Harvardovy univerzity Mark Zuckerberger založil Facebook jako místo pro setkávání spolužáků a učitelů z jeho školy na internetu.
11. září 2006 - Facebook se otevřel všem zájemcům starším 13 let s platnou mailovou adresou.
24. října 2007 - Microsoft oznámil, že za 240 milionů dolarů získala ve Facebooku podíl 1,6 procenta.
Červen 2008 - Facebook se stal nejnavštěvovanější sociální sítí na internetu.
21. července 2010 - Počet uživatelů Facebooku přesáhl půl miliardy.
11. dubna 2011 - Spor dvojčata Camerona a Tylera Winklevossových s Facebookem skončil vyrovnáním za 65 milionů dolarů.
9. dubna 2012 - Facebook oznámil, že koupí za miliardu dolarů společnost Instagram. Pro Facebook je to největší akvizice.
18. května 2012 - Facebook vstupuje na burzu. Firma nabídla investorům akcie, které vlastní její management a první investoři z řad soukromých fondů a bohatých jednotlivců.
Facebook je na burze
On-line reportáž
Cramer: "Nekupujte akcie Facebooku !!!"
Největší světová sociální síť Facebook sice na burzu vstupuje teprve dnes, oblast amerického Silicon Valley na západním pobřeží ale už zažívá vlnu výdajů zaměstnanců firmy, z nichž se dnes mnoho stane milionáři. Mnoho z nich nečekalo na netrpělivě očekávanou emisi akcií a své peníze utrácejí dopředu. V drahých restauracích tak podle deníku The Los Angeles Times není snadné získat rezervaci a prodejci luxusních aut nestačí doplňovat zásoby.
V okolí San Franciska tak jenom od loňského dubna do letošního března tyto vozy představovaly 21 procent všech nově zaregistrovaných automobilů. Je to zhruba dvojnásobek celonárodního průměru. "Málokdy, pokud vůbec, jsem viděl tak vysoký podíl luxusních vozů," podotkl analytik Tom Libby z výzkumné firmy Polk.
Data podle něj ukazují, že v oblasti jsou peníze a že je jich hodně. Populární nóbl restaurace Madera v Menlo Parku nedaleko sídla Facebooku pak má každý den v čase oběda převis rezervací. Sehnat stůl je těžké i v nedaleké restauraci Buck's, kde zase elita ze Silicon Valley ráda snídá. "Tuhle tu byl (známý makléř) Charles Schwab. Zeptal jsem se ho, zda by mi nemohl sehnat nějaké akcie Facebooku," řekl majitel restaurace Jamis Mac Niven. "Řekli mi ale, že i on sám má problém si je opatřit," dodal.
U hlavního sídla Facebooku v Menlo Park se sjíždějí autobusy plné zaměstnanců a příznivců Facebooku. Na obrazovkách budou sledovat Zuckerberga, jak zazvoní na opennig bell na Nasdaqu.
Podle žebříčku světových miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, je teď Zuckerberg na 29. místě. Je bohatší než zakladatelé Googlu Sergey Brin a Larry Page, kteří jsou hned za Zuckerbergem.
Jeden ze zakladatelů Facebooku se nechal slyset, ze nakoupi cenné papíry společnosti Facebook - a to otevřou-li na jakékoliv ceně.
"Marku, vrátíš mi teď těch 10 dolarů, které jsem ti nedávno půjčila?," napsala pro CNBC.
Analytik: Facebook není druhý Google. Kdy se vyplatí utratit peníze za IPO?
Musíte být otec Marka Zuckerberga ... v roce 2009 dostal darem podíl ve firmě - a hodnota podílu po IPO? Zhruba 76 milionů dolarů...
Vstup Facebooku na burzu připravoval syndikát 33 mezinárodních bank, v němž měla hlavní slovo americká investiční banka Morgan Stanley. Akcie se budou obchodovat na trhu Nasdaq Stock Market pod symbolem FB.
Zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg právě zvoní na opening bell. Obchodování s akciemi však začne až v 17:00 našeho času.
S akciemi Facebooku se sice ještě neobchoduje, ale podle agentury Bloomberg investor z Německa nabízí za akcii 58.20 eur, tedy 74 dolarů. Přitom v současné době je akcie na 38 dolarech.
Podívejte se na video Guardianu o Facebooku
Na Twitteru koluje několik zábavných komentářů k IPO Facebooku. Jeden z nich:
"Možná si koupím 1 akcii Facebooku, abych mohl na valnou hromadu a tam bojoval proti Farmville a debilní Timeline" @jb111
O tom, že akcie Facebooku budou upisovány nakonec za 38 dolarů, rozhodoval finanční ředitel David Ebersman.
Zájem malých investoru byl největší, jaký byl při jakémkoliv vstupu na burzu, vyplývá podle CNBC z dat makléřů.
Server CNBC informuje, že obchodování bude mít pětiminutové zpoždění.
Informace o tom, jakým směrem se vydaly, vám přineseme, jakmile budou data k dispozici.
Konečně se začalo s akciemi obchodovat, během pár sekund posilují o víc než deset procent.
Nárůst akcií o deset procent způsobil, že hodnota podílu Marka Zuckerberga vzrostla o dvě miliardy dolarů na 21 miliard.
No, a teď už Zuckerberg o ty dvě miliardy zase přišel.
Facebook se drží kolem nuly, ale předchozí IT IPO jsou na tom mnohem hůř - akcie LinkedIn klesají o pět procent, Ranren ztrácí téměř třináct procent a Zynga dokonce víc než 13 procent.
CNBC přináší čísla, která ukazují zájem o vstup Facebooku na burzu:
Během dvaceti minut se zobchodovalo 200 milionů akcií facebooku (asi 8 miliard dolarů): Při vstupu Visy se za celý den zobchodovalo 177 milionů akcií, v případě Googlu 22,4 milionu, u LinkedInu 30,2 milionu a v případě General Motors 458 milionů.
Frontman kapely U2 Bono vydělal na investici do Facebooku víc než hraním s U2. Navíc se z něj stává nejbohatší hudebník, z trůnu sesazuje Paula McCartneyho.
Bono investoval do Facebooku v roce 2009 skrze fond Elevation Partners 90 milionů dolarů a získal podíl 2,3 procenta. Nyní hodnota Bonova podílu se pohybuje kolem dvou miliard dolarů.
Máme hodinu od obchodování s Facebookem. Pojďme si projít, co se za ni stalo:
- problémy s obchodováním způsobily půlhodinové zpoždění
- okamžitě po začátku obchodování akcie přidávaly víc jak deset procent
- za čtvrt hodiny však akcie ze 45 dolarů spadly zpět k upisovací hodnotě 38 dolarů
- za prvních dvacet minut se zobchodovalo 200 milionů akcií o hodnotě asi 8 miliard dolarů
- momentálně akcie zase posilují a atakují hranici deset procent
Máme tady i podanou žalobu na Facebook.
V den vstupu na burzu zažalovala skupina uživatelů Facebooku za to, že sleduje jejich aktivity na internetu, i když se odhlásí a stránku opustí. Jako odškodné žádají 15 miliard dolarů.
Zajímavý článek na CNBC o tom, jak se současní technologičtí milionáři zbavují svých podílů mnohem dřív, než jejich předchůdci při první internetové bublině.
Článek je ZDE
Podívejte se zajímavý rozhovor s Bonem, který se díky investici do Facebooku stal nejbohatším hudebníkem světa.
On sám tvrdí, že tomu tak není, protože on nemůže být bohatší než člen Beatles, jelikož ti jsou nedotknutelní. Fond Elevetaion Partners, který vlastní 2,3 % akcíí, navíc není jen jeho.
Bono také prozradil, že investici do Facebooku mu doporučil Warren Buffett.
Visit msnbc.com for breaking news, world news, and news about the economy
Facebook se stal historicky nejobchodovanějším titulem během prvního dne na burze, když překonal rekord General Motors. Ale jinak je vstup na burzu spíše zklamáním, nyní jsou v plusu jen 0,16 %. Nekoná se tak mnohými očekávaný růst o 20 %.
"Máme tady dost nešťastných chlapíků," komentoval to agentuře Reuters Wayne Kaufman z makléřské firmy John Thomas Financial, která působí na Wall Street. "Doufali, že si Facebook povede mnohem lépe. Vsadím se, že na trhu je teď spousta zklamaných lidí," dodal.
Brzy po zahájení obchodů dostaly akcie Facebooku první makléřské doporučení znějící na "prodat". Vydala ho firma Pivotal Research Group, která svoji cílovou cenu pro titul stanovila na 30 dolarů. "Trh hodnotí Facebook jako méně rizikový než Google, což tak podle nás rozhodně není," uvedl analytik firmy Brian Wieser.
Facebook ztratil veškeré zisky a je na 38 dolarech. Investoři nyní mohou už několik desítek minut sledovat, jak upisovatelé, tedy velké bankyv čele s Morgan Stanley, dělají vše možné, aby Facebook v první den neskončil v minusu.
První den Facebooku na burze končí. A je pro mnohé zklamáním. Před vstupem na burzu bylo možné často slyšet dvouciferné růsty, ale nakonec akcie sociální sítě neskončily v minusu jen proto, že je nad nulou držely upisovatelé, v čele s bankou Morgan Stanley.
S tím souvisí i rekordní objem zobchodovaných akcií, který dosáhl 566 milionu akcií, nejvíc v historii prvních dnů na burze.
Jakmile totiž akcie Facebooku spadly na upisovaných 38 dolarů, začali upisovatelé nakupovat za víc, aby akcie udržely v plusu.
Facebook skončil obchodování růstem 0,61 %, tedy o 23 centů. To znamená, že Mark Zuckerberg zbohatl o 115 milionů dolarů. Přitom ihned po zahájení obchodování byl "v plusu" dvě miliardy.
V tzv. "extended hours" už jsou akcie Facebooku v minusu - ztrácejí 0,3 procenta a analytici spekulují, zda upisovatelé budou bránit ztrátám i v tomto prodlouženém obchodování.
Zahájení obchodování provázely technické problémy - systém burzy Nasdaq nevydržel obrovské množství příkazů a obchodování bylo o půl hodiny odloženo.
Investiční příležitost roku 2012: 5 důvodů proč (ne)koupit akcie Facebooku
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist