Google Chrome předstihl dosud vedoucí Internet Explorer a stal se celosvětově nejpoužívanějším internetovým prohlížečem. Vyplývá to ze statistiky serveru StatCounter.

Podle serveru webový prohlížeč od přední americké technologické společnosti Google těsně předběhl Explorer minulý týden.

Oba programy mají podle StatCounter bez ohledu na používanou verzi podíl přes 30 procent a rozdíl mezi nimi je menší než jeden procentní bod. Na třetím místě následuje Firefox se čtvrtinovým podílem a dále Safari a Opera.

Chrome uvedl Google na trh v roce 2008 a od té doby nepřetržitě posiluje. Za poslední rok se jeho podíl zvýšil z 19 procent na téměř 33 procent. Naopak podíl Exploreru od Microsoftu ve stejném období klesl ze 44 na 32 procent.

Prohlížeč od Google poráží Explorer podle šéfredaktora odborného serveru Lupa.cz Patricka Zandla zejména v rychlosti.

"Není přeplácaný a zamořený nesouvisejícími službami. Zároveň za ním stojí firma, která je synonymem internetu. A tyto dva body dnes stačí," uvedl.

statcounter copyV Česku pozici Chrome potvrzuje statistika TopList. Minulý týden měl podle TopListu Chrome mezi českými uživateli podíl téměř 32 procent, Firefox 31 a Explorer 30 procent uživatelů.

Podle údajů StatCounter Chrome překonal Explorer na jediný den již 18. března tohoto roku, šlo ale o mimořádný výkyv. V květnu má šanci si pozici jedničky poprvé i udržet.

Komise EU nabízí Googlu smír, pokud firma přistoupí na ústupky

Evropská komise nabídla  Googlu možnost urovnat smírnou cestou vyšetřování jeho údajných praktik proti hospodářské soutěži v oblasti vyhledávání na internetu.

Pokud Google během několika příštích týdnů nabídne ústupky, které by jeho dominanci na webu omezily, mohla by komise zastavit vyšetřování, jež vede proti firmě už rok a půl. Řekl to dnes evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Evropská komise začala v listopadu 2010 vyšetřovat, zda Google nemanipuluje s výsledky vyhledávání ve svůj prospěch a ke škodě konkurentů. Předcházely tomu stížnosti několika rivalů v čele se společností Microsoft. Proti Googlu už přišlo ke komisi 16 stížnosti, vesměs od menších evropských internetových firem.

"Jsem přesvědčen, že pro tyto rychle se měnící trhy bude značným přínosem brzké vyřešení příslušných problémů hospodářské soutěže. Obnovení konkurence ve prospěch uživatelů v počáteční fázi je vždy lepší než zdlouhavé řízení," řekl Almunia. Dodal, že Google opakovaně vyjadřoval ochotu o těchto věcech diskutovat.

Google obviňování z narušování konkurence manipulacemi s vyhledáváním odmítá, jeho praktiky ale vyšetřují i americké antimonopolní orgány. Společnost dnes uvedla, že nesouhlasí s názorem antimonopolních expertů EU, podle nichž zřejmě zneužívá svou dominantní pozici, je ale ochoten o věci dál diskutovat. Google ovládá více než dvě třetiny globálního trhu internetového vyhledávání.

Pokud komise dojde k závěru, že firma porušuje pravidla hospodářské soutěže, může ji potrestat pokutou až do deseti procent jejích globálních tržeb. Komise v minulých letech pokutovala vysokými částkami americké technologické společnosti Microsoft a Intel.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist