Akcie internetové sítě Facebook zahájily pondělní obchodování výrazným propadem a sestoupily hluboko pod páteční upisovací cenu 38 dolarů.

Je to další zklamání pro investory poté, co při pátečním debutu akcie dominantní sociální světové sítě skončily pouze 0,6 procenta nad emisní cenou.

Facebook začal poklesem o sedm procent na 35,50 dolaru a o půl hodiny později ztrácel už 13 procent a byl na zhruba 33 dolarech. Nakonec obchodní seanci uzavřel na hodnotě 34,03 dolaru, když cena jeho akcií klesla o 10,99 %.

Analytici se podle agentury Reuters domnívají, že titul přestaly podporovat upisující banky v čele s Morgan Stanley, jejichž nákupy udržely kurz Facebooku v pátek nad emisní cenou.

Během úterního rána pak na povrch prosákly informace, že banka Morgan Stanley ještě před provedením IPO poslal svým klientům revidované hodnocení této sociální sítě. Upravila tak směrem dolů odhadla budoucích příjmů, což je pro investory negativní zpráva, která k prodejní náladě jistě mohla přispět.

V pátek po debutu na trhu Nasdaq vystoupil Facebook v jednu chvíli až na 45 dolarů, poté ale jeho kurz klesl a končil na 38,23 dolaru. Burzovní premiéra tak byla značným zklamáním pro investory a analytiky, protože vládlo očekávání, že akcie firmy stoupnou o desítky procent.

Tržní hodnota společnosti založené v roce 2004 dosavadním dnešním propadem ztratila asi 13 miliard dolarů z pátečních závěrečných 105 miliard dolarů.

Skeptici po týdnech horečky kolem objednávek akcií Facebooku nyní stále více upozorňují na to, že výnosy firmy jsou vzhledem k počtu uživatelů jen malé a že vládne nejistota, jak si firma poradí s přechodem do mobilních médií.

Mnoho nových miliardářů

Vstup Facebooku na burzu udělal dolarové miliardáře nejen ze zakladatele sítě Marka Zuckerberga, ale také asi 15 bývalých pracovníků, kteří v počátcích firmy dostávali odměnu částečně v zaměstnaneckých akciích. Páteční titulky hlásily, že již objednávají Ferrari.

Zuckerbergovo jmění dosáhlo pátečním vstupem na burzu 19,1 miliardy dolarů, tedy zhruba 384 miliard korun.

Podle žebříčku světových miliardářů, který sestavuje agentura Bloomberg, se tak Zuckerberg dostal na 29. místo a byl bohatší než zakladatelé Googlu Sergey Brin a Larry Page (18,7 mld.), kteří byli hned za ním.

Pokles akcií Facebooku to ale mění. Pro čerstvého ženáče Zuckerberga třináctiprocentní pokles znamená ztrátu téměř 2,5 miliardy dolarů, kdyby je teď prodával.