Schodek letošního státního rozpočtu ČR by mohl v případě, že by Evropská unie zastavila Česku kvůli problémům s čerpáním všechny platby z unijních fondů, vystoupat až na šest procent hrubého domácího produktu.

Po čtvrtečním jednání s šéfem Evropské komise Josém Barrosem to v Bruselu řekl premiér Petr Nečas. Jeho kabinet by chtěl deficit stlačit pod tři procenta HDP.

Ministr financí Miroslav Kalousek upozornil, že jde čistě o hypotetický vývoj.

Barroso podotkl, že byla zjištěna řada problémů s čerpáním fondů v EU, a to jak ze strany českých, tak unijních kontrolorů.

Nyní je nezbytné přistoupit k odstranění těchto problémů.

Praha a Brusel už mezi sebou uzavřely plán, který by to měl zajistit. Než budou opatření z tohoto plánu uvedena do praxe, nemohou se uskutečnit žádné platby peněz pro české programy, řekl.

"Kdyby skutečně v tom nejhorším scénáři byly zastaveny všechny platby, tak by deficit veřejných financí v České republice mohl skokově narůst až k šesti procentům hrubého domácího produktu, což by totálním způsobem destruovalo konsolidační strategii vlády," řekl Nečas.

Situaci kolem čerpání eurodotací dál komplikuje skandál úplatků kolem poslance a bývalého hejtmana Davida Ratha. Z obav, že by se nekalosti mohly týkat i čerpání evropských dotací, pozastavilo ministerstvo financí preventivně certifikaci výdajů regionálního operačního programu Střední Čechy.

Na proplacení čekají desítky miliard

"My jsme proplatili desítky miliard, které nemáme dosud proplaceny z EU. Ale nikde není řečeno, že proplaceny nebudou. To riziko je sice v desítkách miliard, což jsou procenta HDP, ale je to absolutně hypotetické riziko," řekl novinářům v Praze ministr financí Miroslav Kalousek.

Podle něj chtěl premiér zřejmě poukázat pouze na rozsah toho problému.

O tom, jak to nakonec s penězi ve fondech EU pro ČR bude, by mělo být jasnější do konce července. Praha musí zaslat do Bruselu informace a českými úřady provedené audity. V červnu a v červenci vše prozkoumají evropští experti. Pak by komise měla říct, k jakému závěru dospěli.

Velké problémy, na které Brusel opakovaně Prahu upozornil, v minulých měsících provázely třeba operační program Vzdělání pro konkurenceschopnost. Z něj by ČR měla získat až 53 miliard korun. Reálně ale hrozí, že o značnou část by mohla přijít. Zatím bylo zmrazeno čerpání asi 1,2 miliard korun, které se v tomto programu již použily.

Brusel pozastavil kvůli potížím týkajících se auditního a kontrolního systému zpětné proplácení peněz. To by ale v důsledku znamenalo to, že by peníze šly z českého rozpočtu, a negativně tak ovlivnily rozpočtový schodek.

Platby ale de facto stojí i u dalších fondů. U řady Česko o proplácení nežádá, neboť by to mohlo být odmítnuto. Normálně tak v podstatě fungují jen dva z více než dvou desítek programů.

Ekonom: Dotace mohou i škodit

Zda by zastavení čerpání peněz z evropských fondů rozpočtu uškodilo, nebo pomohlo, je podle analytika Patria Finance Davida Marka otázkou. Použití peněz z evropských fondů totiž vyžaduje spolufinancování, a zatěžuje tak české veřejné finance.

"Jsou země, kterým peníze z evropských fondů pomohly, ale jsou i země, kde tyto peníze zničily motivaci k normálnímu podnikání a práci. Řecko je ukázkovým příkladem," uvedl Marek.

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) řekl, že sociální demokraté budou na nejbližší schůzi sněmovny opět požadovat, aby premiér a ministr financí informovali o situaci kolem evropských dotací. Na minulé schůzi tuto informaci vláda a premiér odmítli sněmovně poskytnout.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist