Na dovolenou do Řecka je vhodné si vzít i jinou měnu než euro, řekl viceprezident Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež.
Některé restaurace a další podniky totiž údajně požadují platbu v jiných měnách, čímž se chrání před ztrátami při případném vystoupení Řecka z eurozóny.
Viceprezident Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura, mluvčí několika cestovních kanceláří nebo spolupracovnice ČRo v ŘEcku Pavla Smetanová to však popírají.
"Strašit turisty tím, že nebudou moci v restauraci zaplatit eurem, je lež a nesmysl. (…) Není třeba se obávat jezdit do Řecka. V Řecku je krásně, nic se tady neděje. Řecká krize, která tu opravdu existuje, se týká především řeckých občanů, jejich platů a důchodů. Turisté se nemusejí v tuto chvíli ničeho obávat," uvedla Smetanová.
"Nevíme o jediné službě, za kterou by v Řecku nešlo platit eurem. Považujeme to navíc za ekonomický nesmysl. Nemáme žádnou informaci o tom, že by hoteliéři vytvářeli nové účty v zahraničních bankách. Běžně funguje platební styk s řeckými bankami na stejné účty jako v minulosti," uvedl mluvčí Ck Fischer a Nev-Dama Jan Osúch.
Odchod Řecka způsobí v eurozóně poloviční propad trhů, tvrdí SoGé. Češi jsou mírnější - čtěte ZDE
Kvůli politikům se na jídlo stojí fronty, glosují důsledky krize řečtí středoškoláci - čtěte ZDE
Podle Papeže některé restaurace kvůli nejistotě odmítají přijímat eura a přecházejí na britskou libru nebo americký dolar. Chtějí se tak vyhnout situaci, kdy by po změně národní měny byla eurová konta v řeckých bankovních ústavech automaticky převedené na novou měnu. A u té je možné očekávat prudkou devalvaci.
Odmítání eura ze strany některých obchodníků je v Řecku realitou, potvrdil analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek.
Provozovatelé, kteří dnes euro akceptují, je okamžitě převádějí do zahraničních bank.
Podle obchodního ředitele cestovní kanceláře Exim Tours Stanislava Zímy se veškeré finanční transakce mezi cestovními kancelářemi a řeckými poskytovateli obchodují v eurech. Přechod na jakoukoliv jinou měnu by kancelářím ale nečinil potíže.
Do řady zejména exotických zemí platí například v dolarech. Zatím prý z řecké strany nezazněl požadavek na platby v jiných měnách, dodal Zíma.
Podle Papeže většina hoteliérů požádala cestovní kanceláře, aby jim platby zasílaly na nově zřízené účty v zahraničních bankách.
Nešlo by vybírat z bankomatu
Platby v eurech by neskončily ani po přechodu na národní měnu. Vyplývá to totiž ze smluv na letošní sezonu, pro klienty CK by se prý nic zásadního neměnilo. Komplikací by podle Papeže bylo zmrazení účtů, které by pro turisty znamenalo, že si po tuto dobu nebudou moci vyzvednout hotovost například z bankomatů.
Jak dlouho by ale tento výpadek trval, zatím prý není možné odhadnout a turisté by pro tyto případy měli mít finanční rezervu v hotovosti, dodal.
Optimismus cestovních kanceláří, podle kterých by přechod na jinou měnu zásadně nezměnil dohodnuté podmínky zájezdů, ale Beránek nesdílí. Služby v Řecku jsou napojené na určitou cenu a pokud by měna devalvovala řádově ve stovkách procent, nemuseli by se klienti cestovních kanceláří dočkat služeb, které mají přes cestovní kanceláře zaplacené.
Klientům s all inclusive by pak například nezbylo nic jiného, než se stravovat mimo původní hotel za švýcarské franky nebo dolary, dodal Beránek.
Čeští turisté podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) vloni do Řecka uskutečnili 318 000 dlouhodobějších cest (delší než tři přenocování). Z pohledu turistické obliby se tato středomořská destinace umístila na čtvrtém místě po sousedním Slovensku, Chorvatsku a Itálii.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist