- Czech Property Investments (CPI) je nejvýznamnější českou investiční skupinou v oblasti realit. Zabývá se hlavně investicemi do retailu, správou nemovitostí a developmentem.
- Vlastní a spravuje téměř 13 tisíc bytů (dvojka na trhu), přes 500 tisíc metrů čtverečních obchodních ploch, 18 hotelů s téměř osmi tisíci lůžky, kolem osmi milionů čtverečních metrů pozemků určených pro průmyslovou výstavbu nebo skladování.
- Loni CPI dosáhla tržeb bezmála dvě miliardy korun, zisku 1,1 miliardy. EBITDA dosáhla 2,4 miliardy korun.
- Hodnota majetku se v roce 2011 vyšplhala na 57,2 miliardy korun, což bylo meziroční zvýšení o téměř 44 %.
Akvizice investiční společnosti VT Holding, s 43 tisíci metrů čtverečních obchodních prostor, za 850 milionů korun. To je zatím poslední sousto, které letos spolkl realitní holding Czech Property Investments (CPI) miliardáře Radovana Vítka.
Opět tak navyšuje dosavadní sumu zhruba 57 miliard aktiv, na niž dosáhl loni, po dvaceti letech existence. Krize, která realitní trh poslední dva roky sužuje, investiční a developerské štice CPI Group naopak prospívá. V desítce největších obchodních transakcí v Česku (napříč všemi obory) měla realitní skupina CPI loni tři "zářezy" - získala například Nákupní centrum Olympia v Mladé Boleslavi, další centrum Olympia v Teplicích či jihlavský City Park.
Celkové akvizice holdingu CPI loni dosáhly sedmnáct miliard korun. Zopakovat takový boom i letos ovšem nejspíše bude nad síly CPI Group i celého realitního trhu. Banky jsou totiž vzhledem k celoevropským finančním turbulencím ve spolufinancování projektů stále váhavější.
Miliardové investice
Skupina CPI si přitom pomáhá například i úspěšným vydáním dluhopisů, v celkové hodnotě přes čtyři miliardy korun. Podle informací týdeníku Ekonom je pravděpodobné, že další emisi vydá ještě letos. "Zatím je náš konzervativní odhad letošních investic na úrovni pěti šesti miliard," říká generální ředitel CPI Group Zdeněk Havelka (více viz rozhovor).
I tak přibude Radovanu Vítkovi do "sbírky" realit dalších pár cenných kousků. A miliardář přitom ani náhodou nepočítá s tím, že by se naopak některých nemovitostí zbavil. "Já jsem nikdy nic neprodal. Smějí se mi tady ve firmě, že mám ,no exit strategy'... Ale je to tak. Kupujeme, neprodáváme. Protože jsem už dřív vydělal dost peněz, nepotřebuji nutně vydělávat další, ale udržet jejich hodnotu. Jsme dlouhodobým investorem. Máme supermarkety, byty, kanceláře, hotely, pozemky, z nichž vybíráme ročně nájemné zhruba tři a půl miliardy. Tahle strategie by nás měla přežít," shrnuje pro Ekonom Vítek svoji filozofii.
Největší realitní akvizice CPI v letech 2010 a 2011
Krize? Zlaté období!
I díky tomu, že "nepotřebuje nutně vydělávat", se nejspíše CPI stala lídrem posledních let. Má vlastní finanční zázemí (více viz Velmi důsledný pohodář), nespekuluje na nákup a opětovný prodej projektů, takže si mohla v klidu vyčkat na nejpříhodnější dobu pro razantní atak trhu. Ten nastal s poklesem cen po roce 2009. "Pro nás je to zlaté období," reaguje Vítek na otázku, jak krizi (tedy pokles cen a s ním související potíže mnoha developerů) realitního trhu vnímá.
Odborníci potvrzují, že donedávna poměry na trhu investorům přály. "Celý rok 2011 byl z pohledu investic druhý nejlepší za rokem 2007. Například loňské třetí čtvrtletí bylo historicky nejaktivnějším obdobím vůbec - realitní obchody přesáhly jednu miliardu eur," dokládá Dušan Štastník z investičního oddělení firmy Jones Lang LaSalle, jež poskytuje poradenské a finanční služby v oboru.
Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 31. května, nebo pod odkazem níže:
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.