Většina Řeků si podle průzkumů přeje zachování eura. Co už průzkumy neuvádějí, je fakt, že většina z dotazovaných jedním dechem dodává, že za drachmy bylo o hodně lépe a že euro Řecko zkazilo. I když drachma zanikla už před 10 lety, často jsou slyšet nářky, že to či ono stojí tolik eur, považte, to je v drachmách tolik!

Káva za 3,5 eura převedená na drachmy by stála okolo 1200, kdežto tenkrát stávala zhruba 500 drachem. Plat mladého lékaře býval okolo 250 tisíc drachem (asi 725 eur). Po zavedení eura se zvýšil téměř na dvojnásobek. Dnes, po dramatických škrtech, je na 1000 či 1200 eurech měsíčně.

Knihkupec Dimos z krámku na ostrově Korfu soudí, že katastrofa nastane, pokud Řecko u eura zůstane. "Euro nám vše zdražilo, my teď potřebujeme drachmu, aby klesly ceny. Velké strany mají své vlastní zájmy. Lidé by měli mít větší moc rozhodovat," říká. Zdá se, že je voličem strany Syriza.

Na dvě velké strany, socialistický Pasok a středopravicovou Novou demokracii, lidé zanevřeli. Právě tyto strany falšovaly čísla o dluzích a uplácely voliče různými výhodami. Ale hlavně, podle Řeků dosud nepohnaly nikoho k zodpovědnosti za současnou situaci.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se