Česká obchodní inspekce uložila nejvyšší možnou pokutu pět milionů korun realitní kanceláři Prolux Consulting za porušování práv spotřebitelů. Uvedla to v neděli Česká televize.

Stovky klientů, kteří si na údajně nekalé praktiky stěžovali několik let, většinou tvrdili, že jim makléři firmy zatajili podstatnou věc: když nemovitost prodají přes jinou realitní kancelář, stejně zaplatí Proluxu provizi. Někteří klienti tvrdili, že kancelář připravila lidi celkově až o 30 milionů korun.

Firma se podle České televize k pokutě nevyjádřila, proti postihu, který ještě není pravomocný, se každopádně odvolala. 

Pražský soud zároveň začal projednávat hromadnou žalobu klientů na firmu. "Budeme se domáhat toho, aby společnost Prolux nadále nemohla uzavírat tento typ smlouvy," řekl ČT Marek Ječmen, advokát občanského sdružení Stop trestuhodným obchodním praktikám – STOP.

"Žaloba je podána účelově s úmyslem poškození společnosti Prolux. Společnost Prolux poskytuje aktivní a profesionální služby na podporu prodeje nemovitostí," uvedla Karolína Valentová, generální ředitelka Prolux Consulting Int. s.r.o.

Záležitostí se v minulosti zabývala policie. Kriminalisté došli k závěru, že se nejedná o trestný čin, ale o možné klamavé jednání. Záležitost proto předali obchodní inspekci.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist