Podnikateli Radimu Jančurovi se nedaří ve sporu s dominantním železničním dopravcem. Evropská komise se odmítla dále zabývat stížností jeho společnosti RegioJet, která Brusel požádala o vyšetření údajné nedovolené podpory státem vlastněných Českých drah.

Informaci Hospodářským novinám potvrdila mluvčí Generálního ředitelství pro hospodářskou soutěž Evropské komise Olga Leszczynska-Varginová.

"Mohu potvrdit, že informace, které stěžovatel poskytl, nebyly dostatečné, aby Evropská komise mohla potvrdit přítomnost nedovolené státní podpory," řekla Leszczynska-Varginová.

Není zatím jasné, zda Brusel uzavřel oba případy Jančurových stížností, nebo jenom jeden. Do nedělního večera komise tuto informaci nestihla potvrdit. Podle vysoce postaveného úředníka českého Úřadu pro ochranu hospodářské soutěž se ale Brusel přestal zabývat oběma Jančurovymi stížnostmi.

Pro Jančuru nic nekončí

"Ta kauza pro nás určitě nekončí. Chce-li po nás Evropská komise další informace, tak jí je dodáme. Žádné oficiální vyrozumění jsme ale ještě neobdrželi," řekl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj.

Obě stížnosti souvisely s Českými drahami. V první šlo o převod části jejich majetku na Správu železniční dopravní cesty, za který dráhy inkasovaly dvanáct miliard korun. Druhá stížnost se týkala regionální železniční dopravy, na kterou v roce 2009 podepsaly kraje smlouvu s Českými drahami na deset let bez výběrového řízení.

RegioJet zatím žádné rozhodnutí od Evropské komise nedostal a informace firmu překvapila.

Evropská komise nicméně uvedla, že pokud Jančura dodá nové informace, může začít nové šetření.

Partner advokátní kanceláře PRK Partners Radan Kubr doplňuje, že pokud nebude Jančura s rozhodnutím Bruselu spokojen, může celý případ hnát před Evropský soud.

Více čtěte v pondělních HN.

Čtěte více v Hospodářských novinách

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist