Další směr trhu určí řecké volby, španělské potíže v bankovním sektoru, ochota investorů kupovat dluhopisy Itálie a Španělska i postoj Německa k dalšímu osudu eurozóny. "Vliv na cenu komodit bude mít rovněž situace v Číně i postoj USA k situaci v EU, říká pro IHNED.cz Martin Kopáček, analytik ze společnosti Silverum.
V anketě HNByznys index nálady analytiků odpovědělo celkem 14 analytiků. Volili na názorové škále od -5 až po 5, kde -5 vyjadřuje absolutní převědčení o poklesu instrumentu, +5 pak o jeho růstu.
Nejvyšší přesvědčení o růstu panuje mezi analytiky (pro následující měsíc) na ceně zlata (známka: +1,55), ztrácet by pak měl měnový pár EUR/USD (známka: -1,73).
"Hodně bude záležet na přístupu ECB i na míře nerozumu politiků v Bruselu. Jak dopadnou volby v Řecku? Vystoupí Řecko z EU? Nezbankrotuje během šesti měsíců také Španělsko nebo Itálie? Poptávka po dolaru dostane USA do potíží s exportem - neprovede šéf Fedu Ben Bernanke další kvantitativní uvolňování," pojmenovává období nejistoty Kopáček.
IHNED.cz: Jak by podle vás mělo vypadat investiční portfolio pro kritickou dobu řeckých voleb a následujících měsíců? Patří do něj komodity? V jaké formě?
Krize Řecka je krizí důvěry ve stát, v rozpočty, a tudíž především v měnu. Řecko je zkušebním balonkem pro problémy Španělska, Itálie atd. Vidíme útěk do německých dluhopisů, dnes ovšem se záporným výnosem. Dává záporný výnos smysl? Mně nikoliv.
Zlato a stříbro smysl mají, to prokázala historie dostatečně. S nekrytou měnou experimentujeme 40 let a už jsme – zdvořile řečeno – v pěkné patálii. A jak dlouho je na světě euro, sotva pár let! Vždy platí, a platit bude, že kdo má drahé kovy, má peníze vždy.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist