Španělská bankovní krize je nyní pro Evropu zřejmě vážnější hrozbou, než odchod Řecka z eurozóny. O co se zde hraje? Tady jsou ty nejdůležitější otázky a odpovědi v bodech.
1. Kolik je vůbec dnes ve Španělsku bank? Které jsou ty největší?
Když pomineme drobné poskytovatele spotřebních úvěrů a pobočky zahraničních bank, má nyní Španělsko 17 bank. Z nich zhruba polovina vznikla sloučením více než padesáti regionálních spořitelen, tzv. cajas. Předpokládá se další slučování bank. Podle některých odhadů by jejich počet mohl na konci roku 2013 klesnout k desítce.
Největší jsou Santander a BBVA, obě velmi silné v Latinské Americe. BBVA v regionu spolupracuje i s přední čínskou bankou. Třetí největší je Banco Popular, která spolkla spořitelnu Pastor a na čtvrtém místě je v květnu znárodněná Bankia. Ta potřebuje na záchranu 19 miliard eur, 4,5 miliardy už předtím od vlády dostala.
2. Kde hledat kořeny španělské bankovní krize?
Španělské banky byly kdysi vzorem bezpečného a konzervativního bankovnictví. To se změnilo v době stavebního boomu, kdy v oblasti regulace přivírala oči i španělská centrální banka. Ukázalo se, že do nemovitostí investovali téměř všichni španělští poslanci, někteří koupili přes dvacet domů, jak loni napsal The Independent.
U bank se silně zadlužily i politické strany. Banky pomáhaly úvěrovat také velkolepé regionální projekty, často předražené až na dvojnásobek původně plánované částky.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist