Čínská centrální banka dnes překvapivě snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu. Snaží se tak zvrátit prudké zpomalení domácí ekonomiky. Banka přistoupila k snížení sazeb poprvé za téměř čtyři roky, tedy od vypuknutí finanční krize, oznámily agentury AP a Reuters.

Roční zápůjční sazba s platností od 8. června se sníží na 6,31 procenta. Roční depozitní sazba klesne rovněž o čtvrt procentního bodu na 3,25 procenta, uvedla banka.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

 Nejde o jedinou podporu ekonomiky

Snížení úroků přichází po vlně opatření z posledních týdnů, které mají podpořit zpomalující ekonomický růst země. Peking slíbil další výdaje na veřejné práce a schválil investice do firem v objemu miliard dolarů, aby napumpoval peníze do ekonomiky.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters očekávali, že banka nebude letos snižovat úrokové sazby a místo toho opět sníží výši povinných rezerv komerčních bank, aby podpořila poskytování úvěrů.

Od loňského listopadu již centrální banka snížila podíl rezerv největších komerčních bank vůči přijatým vkladům o 1,5 procentního bodu na 20 procent.

Centrální banka rovněž poskytla bankám větší flexibilitu při nastavení konkurenčních sazeb z úvěrů a vkladů, což je považováno i za krok směrem k liberalizaci trhu. Banky si budou moci stanovit sazby z vkladů až na 110 procent referenční sazby a sazby z úvěrů snížit až na 80 procentech referenční sazby.

Doposud směla být úroková sazba u vkladů pouze ve výši stanovené centrální bankou a u úvěrů činit nejméně 90 procent limitu.

Čína má obavy z Evropy

Čínská centrální banka naposledy měnila náklady na úvěry v červenci 2011. Tehdy zvýšila roční zápůjční sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,56 procenta.

"Je to evidentně velmi silný signál, že vláda chce podpořit ekonomiku, vzhledem k současné slabosti, zejména v poptávce," řekl agentuře Reuters analytik londýnské společnosti Capital Economics Čchin-wej Wang.

Kroky banky podle analytiků naznačují, že čínští politici mají obavy z dopadu krize v eurozóně. Evropská unie je největším zahraničním klientem Číny. Pokles poptávky z EU se dotýká aktivity v čínském průmyslu a mohl by mít dopad i na domácí spotřebu.

Růst čínské ekonomiky nyní výrazně zpomaluje a v druhém čtvrtletí by měl být nejslabší za tři roky. Analytici v anketě agentury Reuters očekávají, že tempo růstu zpomalí již šesté čtvrtletí za sebou a bude 7,9 procenta. Za celý letošní rok se má hrubý domácí produkt zvýšit o 8,2 procenta, což bude nejpomalejší expanze od roku 1999.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist