Americká investiční banka Goldman Sachs se zmenšuje. Podle informací deníku The New York Times se to letos projeví i na počtu lidí, které firma přijme do elitního klubu svých partnerů. Bude jich zřejmě pod 100, což by bylo nejméně za poslední roky.

Goldman Sachs každé dva roky potenciální partnery posuzuje několik měsíců. Vybraní jedinci si výrazně finančně polepší. Zároveň se jim otevře cesta k vrcholným postům ve firmě, pro kterou v Česku pracuje bývalý ministr průmyslu a obchodu Vladimír Dlouhý.

 

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Goldman Sachs pomalu propouští

V roce 2010 se partnery společnosti stalo 110 lidí. Letos ale banka podle informací newyorského deníku bude vybíravější. Odpovídá to celkovému trendu ve společnosti, která loni snížila stav svých zaměstnanců o více než osm procent na 32.400 lidí.

Minulý týden propustila dalších 50 pracovníků včetně několika velmi dobře placených výkonných ředitelů. Mohou za to nižší tržby způsobené nesnadnou situací na trzích i novými regulacemi.

Počet partnerů se podle The New York Times obvykle zmenšuje v souladu s celkovým úbytkem zaměstnanců. Letos by jich prý dokonce mohlo být méně než během finanční krize v roce 2008, kdy Goldman Sachs jmenoval pouze 94 nových partnerů. Banka informace odmítla komentovat.

Astronomické platy

Společnost přitom opouštějí i současní partneři. Loni jich takový úmysl oznámily desítky. Firma to vítá, protože jí to pomáhá snižovat náklady. Partneři obvykle mívají velkorysé platy.

Vysoce postavení partneři jako šéf firmy Lloyd Blankfein, který si loni vydělal 12 milionů dolarů, mají základní plat dva miliony dolarů ročně (asi 40 milionů korun).

Letos v únoru Goldman Sachs měl 440 partnerů. Od té doby jich ale několik odešlo. O rok dříve jich bylo 483. V ideálním případě by prý firma chtěla mít mezi 400 až 450 partnery.

 

Zároveň se chystá snížit i počet svých výkonných ředitelů, kteří jsou v hierarchii jeden stupeň pod partnerem a obvykle vydělávají kolem půl milionu dolarů ročně. Loni jich Goldman jmenoval 261.

Společnosti Goldman Sachs Group v prvním čtvrtletí klesl čistý zisk o 23 procent na 2,1 miliardy USD. Výsledky nicméně byly lepší, než očekávali analytici, díky snižování nákladů a lepším výsledkům divize investičního bankovnictví a obchodování.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru