Telefónica nabídne zákazníkům od 2. července nový roamingový tarif, který obsahuje odchozí a příchozí hovory za 3,90 Kč za minutu. Stejně bude stát i jedna odeslaná SMS. Firma to oznámila na dnešní tiskové konferenci.

V rámci takzvaného eurotarifu regulovaného Evropskou unií budou uživatelé od července platit 8,60 Kč za odchozí hovory, v současnosti je to 10,30 Kč.

"Věřím, že s tímto tarifem se naši klienti nebudou v zahraničí obávat používat svůj mobilní telefon úplně stejným způsobem, jako to dělají doma. V rámci Evropské unie, ale také v Chorvatsku, ve Švýcarsku či v Norsku totiž zaplatí pouze 3,90 Kč za každou minutu hovoru a odeslanou SMS bez jakýchkoli dalších poplatků," uvedl ředitel segmentu mobilních hlasových a datových služeb společnosti Petr Matějovský. Firma přitom přestane aktivně nabízet tarif Smart roaming, úplně ho ale nezruší.


Při cestách mimo Evropskou unii se k roamingové sazbě připlácí při každém hovoru sestavovací poplatek, ten je 50 korun pro zbytek Evropy a 80 Kč pro svět za každý odchozí i příchozí hovor. Službu si mohou smluvní zákazníci aktivovat prostřednictvím SMS nebo přes webový portál Moje O2.

Firma zároveň nabídne nové roamingové datové tarify. Ty například umožní stáhnout po Evropě jednorázově 25 až 250 MB dat za cenu 50 až 500 korun. Opakované měsíční balíčky pak umožní stažení 50 MB až jednoho GB za 100 až 2000 korun v Evropě. Mimo Evropu zákazníci v obou případech zaplatí dvojnásobek.

Hovor za 3,90 Kč je nižší, než jaký je dosud průměr za minutu volání po Česku u dvou běžných tarifů Telefóniky. Operátor u tarifů Neon S a M uvádí, že minuta hovoru vyjde na 4,03 Kč, resp. 4,14 Kč (viz. graf níže). Do těchto průměrů však jsou i započítané volné minuty a volání ve výhodě. Bez nich volání v tarifu Neon S vyjde na 5,60 Kč/min, v případě Neon M na 5 Kč/min.neon volani

Telefónica mění i domácí tarify

Od příštího týdne Telefónica změní své domácí tarify, přidá k nim slovo "chytrý". Nabídne k nim polovinu volných jednotek navíc a nový tarif Internet v mobilu+, v rámci kterého bude mít uživatel neomezené posílání SMS v síti operátora. Celkem si bude moci zákazník vybrat ze čtyř variant podle množství stahovaných dat od 150 MB za 200 Kč po deset GB za 800 Kč. Telefónica také končí s tříletými úvazky, nadále budou jen dvouleté.

Telefónica počítá s tím, že u nových tarifů bude v jendom ze zvýhodněných pásem pobíhat 92 – 100 % provozu. Průměrná cena volání se tak dle ní má snížit ze 4,03 Kč na 2,72 Kč.

Konkurence také zlevňuje roaming

Konkurenční T-Mobile od června sníží cenu balíčku pro stahování dat v zahraničí Travel&Surf o polovinu na 270 Kč týdně. Od 24. června pak upraví ceny volání a SMS na úroveň nařízenou Evropskou komisí. Další konkurent Vodafone nabízí zákazníkům možnost volat a posílat data v zahraničí za domácí tarify. Připlatí si ale 99 korun za den. Operátor navíc zavedl finanční limit pro roaming 1300 korun, který platí po celém světě.

Podle nedávné zprávy organizace evropských regulátorů BEREC byly ceny roamingového odchozího volání nabízené tuzemskými mobilními operátory mimo regulovaný eurotarif loni zhruba o pětinu nad průměrem evropských zemí. Češi tak v zahraničí volali za podobné ceny jako Rakušané a patřili mezi osm zemí s nejdražším roamingem v Evropě.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist