Česká republika je pro zahraniční investory nejatraktivnějším místem pro podnikání ve střední a východní Evropě, a to i přesto, že je nejméně transparentní v zadávání veřejných zakázek.
Ukázal to průzkum, který provedla Česko-německá obchodní a průmyslová komora (ČNOPK) společně s německými zahraničními hospodářskými komorami ve 14 zemích regionu.
Prvenství mezi zeměmi střední a východní Evropy získalo Česko posedmé za sebou, druhé skončilo Polsko a třetí Slovensko.
"Výsledky průzkumu potvrzují, že Česká republika je pro německé investory stále nejatraktivnější zemí v regionu," uvedl výkonný člen představenstva ČNOPK Bernard Bauer.
Více než 80 procent firem by dnes ve střední a východní Evropě znovu investovalo, Česko by opět zvolilo 85 procent z nich. Česká republika obdržela v průzkumu nadprůměrné hodnocení za nízkou daňovou zátěž, dobrou infrastrukturu a dostupnost lokálních dodavatelů.
Velkými problémy v celé střední a východní Evropě jsou podle průzkumu korupce, netransparentnost ve veřejném sektoru a nestabilita právního systému. Česko v hodnocení transparentnosti při zadávání veřejných zakázek obsadilo mezi 15 zeměmi poslední příčku, za Albánií, Maďarskem a Bulharskem.
Většina dotázaných podniků také vyjádřila nespokojenost s potíráním korupce a kriminality v ČR. Méně spokojení byli pouze respondenti v Albánii a Bosně a Hercegovině.
ČNOPK je se zhruba 570 členy největší bilaterální zahraniční hospodářskou komorou v ČR. Německé firmy jsou dlouhodobě nejvýznamnějšími zahraničními investory v ČR.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist