Majitelé domů nad ložisky hnědého uhlí a dalších nerostů by do budoucna mohli žít bez obav z vyvlastnění majetku státem kvůli důlní činnosti. Těžbou nejohroženější Horní Jiřetín novelu vítá, musí ale ještě projít legislativním procesem.
"Navržená novela řeší úpravu střetu zájmů mezi ochranou soukromého vlastnictví a využíváním nerostného bohatství. Předložené řešení výrazně posiluje ochranu práv vlastníků nemovitostí potenciálně dotčených těžbou vyhrazených nerostů," stojí ve schváleném návrhu.
Dohoda Nečase se Šťovíčkem
Novela malého horního zákona, kterou schválila vláda, má majitele pozemků nad ložisky nerostných surovin ochránit před vyvlastněním. Zákon je dohodou mezi premiérem Petrem Nečasem a poslancem Věcí veřejných a starostou Litvínova Milanem Šťovíčkem.
Vyvlastňovací paragraf se ale má do horního zákona vrátit s jeho velkou komplexnější novelou.
"Jde o dohodu pana premiéra s panem Šťovíčkem, že vyvlastnění s malou novelou zákona zrušíme. Ta podmínka je obsažena i v koaliční smlouvě. S panem Šťovíčkem jsme ale zároveň domluveni, že paragraf se v modernizované podobě vrátí s velkou novelou zákona," potvrdil HN ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba, který malou novelu dnes nese na jednání vlády.
Zrušení vyvlastňovacích paragrafů znamená, že stát by již neměl mít možnost se dostat k nerostným surovinám, ani kdyby to považoval za veřejný zájem. Museli by s tím nejprve souhlasit majitelé pozemků, které se nad ložisky nerostných surovin nacházejí. Novela se netýká pouze uhlí, ale všech nerostných surovin v Česku.
"Je to výsledek koaliční dohody, že se do 30. června předloží do Poslanecké sněmovny novela horního zákona, která odstraní možnost vyvlastňování a dalších omezení vlastnických práv majitelů nemovitostí v dobývacích prostorech,“ řekl HN premiér Nečas.
Česko má zásoby hnědého uhlí už jen na 18 let. Další těžba za limity bude obtížná - čtěte ZDE
I z uhlí může být čistá energie, přesvědčuje šéf polských těžařů z JSW - čtěte ZDE
Politika v. racionalita
Kubovi ani dalším politikům však není jasné, proč by se měly tyto paragrafy rušit na dobu určitou. „V tomto případě bohužel politika vítězí nad racionalitou,“ říká, čímž odkazuje na koaliční smlouvu, ve které je ukotveno odstranění vyvlastnění. Právě tento bod smlouvy Šťovíček prosazoval nejaktivněji. Jeho vyjádření se nepodařilo sehnat.
Předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny Milan Urban tvrdí, že schválení malé novely horního zákona je součást dohody mezi Nečasem a Šťovíčkem, jenž premiérovi za zrušení vyvlastňovacích paragrafů slíbil svou podporu při schvalování zákona o církevních restitucích. "Novelu budou chtít projednat před hlasováním o restitucích ve zrychleném čtení,“ míní Urban.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist