Energetická společnost ČEZ na svém webu zveřejnila vítěze některých zakázek zadaných od roku 2006 do loňského března, celkem za 5,54 miliardy korun. Učinila tak poté, co Hospodářské noviny (HN) a server IHNED.CZ napsali, že státem ovládaná firma neoznámila jméno dodavatele u zakázek z posledních šesti let a nad nezveřejňováním informací o výběrových řízeních ČEZ se pozastavil premiér Petr Nečas (ODS).

Hospodářské noviny napsaly, že miliardy korun ČEZ vyplatil v uzavřených soutěžích, do nichž nepouští všechny zájemce, a navíc ignoruje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, podle kterého musí ČEZ jako veřejná instituce informace zveřejňovat. ČEZ se hájil tím, že zákon firmě povinnost sdělovat informace o zakázkách nenařizuje.

Přehled vítězů některých zakázek najdete ZDE

Ze zakázek s dosud neznámým vítězem zveřejnil ČEZ například dodavatele ostrahy některých svých objektů za víc než 632 milionů korun, cestovních služeb za 300 milionů, elektrického vedení mezi Mírovkou na Havlíčkobrodsku a Hlinskem na Chrudimsku za víc než 239 milionů Kč nebo modernizace turbíny v Elektrárně Tisová za 227,5 milionu. Na webu jsou třeba i jména dodavatelů pojištění za víc než 600 milionů korun a poukázek na benefity pro zaměstnance za 192,4 milionu Kč.

HN v tomto týdnu také uvedly, že u 82 procent z 337 tendrů ČEZ rovnou oslovil dodavatele, a zadal tak zakázku bez ověřování, jestli by někdo jiný nedokázal práci provést lépe a levněji. A jen devět z tendrů bylo podle deníku dokonale otevřených pro všechny. Protikorupční organizace Růžový panter pak v pátek uvedla, že ČEZ za poslední dva roky na sponzorských darech mimo svou Nadaci ČEZ rozdělil více než 300 milionů korun a odmítá zveřejnit, komu peníze putovaly.