Tři zájemci o dostavbu Jaderné elektrárny Temelín – francouzská Areva, americký Westinghouse a rusko-české konsorcium MIR.1200 – v pondělí odevzdali své nabídky energetické firmě ČEZ.

Kolik ale firma nakonec za dostavbu zaplatí se jen tak nedozvíme. Odevzdáním nabídek totiž začíná proces jejich posuzování.

Jak dlouho se budou odevzdané nabídky tří zájemců  o dostavbu Temelína posuzovat? Kolik lidí vůbec sedí v komisi? Kdo jimi jsou? A jak se zajistí, aby informace z probíhajícího tendru neprosakovaly na veřejnost?

Nejen na to jste se ptali vládního zmocněnce pro dostavbu JE Temelín Václava Bartušky.

- Otázky se budou zobrazovat se zpožděním. Děkujeme za pochopení. -


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Pawel
Dobrý den. V čem spočívá úloha vládního zmocněnce v této věci. Kontrola objektivity při výběru zhotovitele, či v čem?
Dobrý den všem, děkuji za všechny slušné otázky, pokusím se odpovědět na co nejvíce z nich. Moje role je informovat vládu o situaci v jaderném odvětví, o stavu všech tří uchazečů (tedy například, jak postupují jejich stavby ve světě), o ČEZu i o samotném tendru. Nemám - a ani nechci mít - rozhodující slovo: to musí mít politici; mne nikdo nevolil. Obecně: práce vládního zmocněnce se odvíjí od rozložení rolí mezi státem a ČEZem. Rozhodování v tendru na Temelín 3+4 proběhne podobně, jako každá větší investice v kterékoli firmě, lhostejno zda soukromé, či státem vlastněné. Tedy nejprve musí firma sama usoudit, že pro ni nějaká investice dává smysl; u velkých projektů je toto rozhodování velmi rozsáhlé, nepochybně tomu tak bude i v tomto případě. A pokud vedení firmy usoudí, že projekt dává smysl, jde za akcionáři - ti rozhodují. V případě Temelína má konečné slovo vláda, protože stát je vlastníkem dvou třetin ČEZu.
Václav Bartuška
Chaloupka
Dobrý den. Kdy budou zveřejněny ceny, za které uchazeči o stavbu dvou bloků jaderné elektrárny Temelín svoje projekty nabízejí? V roce 2008 jste se vyjádřil, že Evropa se bez výstavby nových JE neobejde a problémem budou nedostatečné odborné a stavební kapacity, s úsměvem jste dodal, že dle Vás i Rakousko jednou bude muset postavit JE. Vidíte dnes nutnost budování JE stejně, jako před 4 lety, nebo se něco změnilo?
Dobrý den, problém, o kterém jsem v roce 2008 mluvil, zůstává - a já si trvám na svém. Byl jsem v letech před Fukušimou považován za velkého skeptika a jadernou partou spíše nenáviděn. Moje první zpráva k Temelínu pro vládu, z roku 2010, začínala tím, že mnozí mluví o jaderné renesanci, ale to, co zažíváme, je jen jaderná resuscitace - a na tom nezměním ani slovo. Fukušima (2011) pouze akcentovala to, co Evropa i celý Západ zažívá po desetiletí: ztráta technologických schopností, odchod výrobních kapacit a rostoucí neochota mnoha firem mít s atomem cokoli společného. Krásně mi to řekl jeden z představitelů velké německé strojírenské společnosti, která se loni rozhodla opustit jaderný program: atom pro nás představuje 3 % obratu, 90 % starostí a 100 % negativní publicity. Vzhledem k tomu, že pro ně lékařské přístroje tvoří podstatně větší část obratu (a hlavně zisku), bylo to nakonec velmi jednoduché rozhodování. A k budoucnosti atomu v Evropě: stále si myslím, že Evropa bude část elektřiny vyrábět z atomu, a to i za desetiletí. Budou i nové bloky, ale nebude jich mnoho.
Václav Bartuška
liberal shark
Dobrý den, bude se vláda zabývat také legislativní, organizační a personální připraveností SÚJB k licencování nové elektrárny ? Uvažuje se o navýšení rozpočtu úřadu tak, aby mohl najmout potřebné specialisty a novelizovat relevantní legislativu ?
Dobrý den, ano, posílení Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) patří k nutným krokům, bez nichž Temelín 3+4 nebude nikdy postaven.
Václav Bartuška
jš.
Dobrý den, myslíte si, že německo setrvá u OZE nebo se po čase vrátí k jaderné energetice? Jaké je podle Vás nejdůležitější hodnotící hledisko nabídek na rozšíření JE Temelín? Jaká bude další Vaše role jako vládního zmocněnce? Očekáváte, že různé iniciativy budou bránit dostavbě JE Temelín? Děkuji
Dobrý den, myslím, že Německo se k jaderné energetice nevrátí, alespoň ne v této generaci. Ale pro mnohé bude asi překvapením, že skutečným vítězem Energiewende nebudou obnovitelné zdroje elektřiny, ale zemní plyn - a dočasně i uhlí. Hlediska: bezpečnost, cena, transfer know-how - a pro vládu i podíl českých firem. Moje role? Vláda mi prodloužila mandát do jara 2014, dál neuvažuji. A k odporu vůči Temelínu 3+4: určitě bude, nejen od inficiativ v České republice, ale i z Rakouska či Německa. Ale asi Vás překvapím: jsem rád, že tento odpor k atomu existuje. Nechtěl bych žít v zemi - ani na kontinentě - kde by rozhodování o tak zásadní věci proběhlo bez jakékoli oponentury. Otázkou pouze je, zda jsme v Evropě nevytvořili prostor pro nekonečné protesty, které zabrání postavení jakýchkoli velkých infrastrukturních staveb, od elektráren přes vedení vysokého napětí až po letiště a dálnice.
Václav Bartuška
Kalous
Dobrý den, jak bude naloženo s Temelínem v případě že se na trhu objeví malé kompaktní zdroje elektřiny schopné zásobovat proudem např. jen rodinný dům a jejichž cena silové elektřiny bude výrazně nižší než je současná cena na trhu. Jak Bude naloženo s Temelínem (reaktory, chladicí veže,...) po skončení jeho životnosti?
Dobrý den, kéž by se tyto kompaktní zdroje elektřiny objevily co nejdříve - jen aby to nebyly dieselové generátory, které slyšíte hučet ve všech metropolích třetího světa... Temelín po skončení jeho životnosti čeká dekontaminace a zbourání - to přikazuje zákon. Díky povinnému odvodu části zisku z provozu, ukládané na jaderný účet, na to budou i peníze. Upřímně řečeno, mnohem větší pochybnost mám o tom, co dnešní vlastníci udělají, až skončí životnost jejich velkých fotovoltaických elektráren. Zda skutečně demontují a ekologicky odstraní panely, anebo se tiše vytratí a náklady přenechají státu, tedy nám všem.
Václav Bartuška
Petr Š.
Dobrý den, již dnes ČEZ podle vlastních údajů o obchodování se silovou elektřinou od večera do rána vyváží jadernou elektřinu pod výrobními náklady. Jak se bude nakládat s dalším přebytkem elektřiny? Jaderný reaktor nelze každý večer vypnout. Další otázka: díky revoluci v těžbě břidlicového plynu se v USA zastavily všechny projekty na nové reaktory kvůli jejich nerentabilitě. MNyslíte si, že v takové situaci je možné ignorovat světové ekonomické reálie? Poslední dotaz: až český státní rozpočet přijde o dividendy díky ztrátovému projektu dostavby Temelína, kdo bude pohnán k zodpovědnosti? Kdo tu ztrátu nahradí?
Dobrý den, dobré otázky: první dvě budou hrát velkou roli při posuzování projektu Temelín 3+4 v rámci ČEZu, ta třetí - dividendy - bude velmi důležitým parametrem pro vládu. Jinak k USA: rozjíždí se stavby čtyř reaktorů (po dvou ve Vogtle a na VC Summer). Mluvil jsem s jejich investory (Southern Energy, SCANA) - považují atom za pojistku ("hedging") proti očekávanému růstu cen břidlicového plynu. Nekomentuji jejich rozhodnutí, ale stojí za pozornost.
Václav Bartuška
Adéla
Dobrý den, jak se na české plány na výstavbu nových bloků Temelína dívají evropští partneři? Oficiálně všichni v Evropě tvrdí, že každý stát má právo zvolit si vlastní energetický mix, existují však "v zákulisí" nějaké tlaky nebo náznaky, co je více a co méně "žádoucí"? A jak se díváte na argumenty, které tvrdí, že stavět jadernou elektrárnu je v dnešní době čím dál tím méně výhodné a že jádro možná bude potřebovat státní podporu stejně jako OZE? Díky za odpovědi.
Dobrý den, v této chvíli používá jaderné elektrárny 14 z 27 členských států Unie, po odchodu Německa to bude stále ještě 13, tedy zhruba polovina: Evropa nemá jednotný názor na atom a ještě nějaký čas ho mít nebude. Do té doby také neočekávám žádnou "evropskou politiku". Druhá otázka je skutečně zásadní: dnes v Evropě nikdo neinvestuje do nových zdrojů elektřiny, kromě dotovaných obnovitelnách zdrojů (OZE). Otázkou je, kolik OZE si v Evropě můžeme dovolit. Česká republika vynakládá na OZE v poměru na populaci stejnou sumu, jako Německo: u nás letos 1,6 miliardy euro, v Německu 14,1 miliardy euro. Jen si nejsem jist, zda všichni u nás chápou, co tato čísla znamenají: pokud ČR letos dává 39 miliard korun na podporu OZE, nedává to jakási imaginární státní kasa, ale my všichni, Vy i já: každý z nás, od nemluvňat po důchodce, dá letos 3.900 korun. Máme na to? A utáhneme i dvojnásobek? Trojnásobek? Tohle je podle mne dnes zásadní otázka evropské energetiky. Ne atom.
Václav Bartuška
QEntity
Je ve hře varianta odložení dostavby Temelína na dobu, kdy bude možné pomocí nové generace jaderných reaktorů vyrábět levně vodík ve velkém ???
Dobrý den, pokud bude projekt Temelína 3+4 odložen, nebude to, myslím, v očekávání příští generace reaktorů. Příslib úžasných nových technologií beru - do jejich komečního uvedení do provozu - vždy jen jako příslib. A zkušenost s jadernou fúzí (slibovanou posledních 40 let), by nás všechny měla vést k jisté opatrnosti vůči slibům.
Václav Bartuška
stas
Dobry den pane Bartusko, vsadim se s vami, ze cena dostavby JE prekroci cenu 500 miliard CZK ! Jinak jen technickou informaci, pokud by se vzalo tech planovanych 260 miliard CZK a investovalo do podilovych fondu svetoveho vyznamu, tak v kozervativnim investovani je vynos nad 12% p.a. a za to by se na trhu dalo koupit 25 TWh elektriky....a nez se tato JE dostavi za 10 let a nic se nestane, tak je profit cca 250 TWh . Takze at pocitatm jak pocitam , tak toto mnozstvi nebude Temelin NIKDY schopen dovyrobit ani se vsemi turbinami co ma !!! Zajimave , ze??
Dobrý den, věřte, že podobných rozborů čtu hodně - a mnohé jsou ještě skeptičtější, než ten Váš. Doporučuji však Vaší pozornosti jiné čtení, poněkud nudnější, ale zajímavé: energetické strategie členských států EU. Když si je projdete, zjistíte, že zhruba dvě třetiny z nich počítají s tím, že budou elektřinu dovážet - nikdy už ale neuvádějí, odkud. Tady je problém: v normální ekonomice by poptávka vyvolala nabídku a vše by bylo v pořádku. V dnešní Evropě ale energetika politiky většinou odpuzuje - nemůžou na ní získat žádné body. Bude-li Váš scénář fungovat (tedy bude-li odkud elektřinu dovézt), bude vše skvělé. Kéž byste měl pravdu; vidím, bohužel, jinou Evropu.
Václav Bartuška
Adam
Co by se muselo stát, aby vláda přijala rozhodnutí, že se Temelín nebude (z jakýchkoli důvodů) stavět?
Dobrý den, nemohu mluvit za vládu, tohle bude její výsostné rozhodnutí. Předpokládám, že ji v první řadě budou zajímat finanční parametry - jak vysoká bude cena a jak ovlivní výpatu dividend z ČEZu. Naopak si nemyslím, že by se tato vláda - či kterákoli příští - nechala nějak výrazně ovlivnit zahraničím.
Václav Bartuška
Martin Prax
Dobrý den, z britského plánu na výstavbu až 10 nových reaktorů vycouvaly E.ON a RWE. Nyní zvažuje ukončení účasti další společnost. Hlavním důvodem je ekonomika projektu. Proč si Česko myslí, že dokáže ufinacovat tak náročný projekt? Nové reaktory se nespustí dříve než v roce 2025, tou dobou už bude ekonomika obnovitelných zdrojů daleko zajímavější. Proč se vláda nesnaží přimět ČEZ, aby prostředky investoval do opatření výhodnějších pro ekonomiku země - třeba zvyšování energetické účinnosti?
Dobrý den, s projektem Horizon (zatím E.on a RWE) ještě uvidíme: v téhle chvíli jedná britská vláda s potenciálními investory, mj. z Číny. Situace v Británii je mnohem složitejší, než většina Čechů tuší: první průmyslová země Evropy se v posledních letech stala dovozcem elektřiny a hledá investory, kde se dá. Co se týče OZE, pevně věřím, že budou časem schopné konkurovat fosilním palivům i bez dotací a feed-in tarifů. Už aby to bylo.
Václav Bartuška
Pavel C.
Dobrý den již dnes má Temelín 2000 MGw po dostavbě bude mít nejspíš 4400 MGw nebo až 5200 MGw pokud by vyhrála Areva. Nestane se tak náhodou nejvýkonější jadernou elektrárnou v Evropě a né li na celém světě ? Zvlášt ted když Japonci vypli všechny reaktory. Děkuji za odpověd
Dobrý den, korejský komplex Kori & Shin-Kori je větší (Kori má čtyři bloky, Shin-Kori staví už třetí), Ulchin a Shin-Ulchin by měl být ještě rozlehlejší (6 reaktorů už stojí, 4 se plánují). Ale v českých podmínkách bude rozšířený Temelín (1-4) rozhodně největším zdrojem elektřiny, nepochybně.
Václav Bartuška
Agáta
Koukám na Temelín z okna a bojím se té stavby socialismu. Lidi, kteří ho řídí, mi nepřipadají důvěryhodní (pamatujete, jak se pořád lhalo o ceně dokončení?). Nechci mít za oknem další reaktory a další (mezi)sklad vyhořelého paliva, zdá se mi to příliš lákavý cíl pro teroristy. Mám prodat dům a emigrovat i s rodinou? Co byste mi poradil?
Dobrý den, pocházím po tatínkovi ze Všemyslic, necelých pět kilometrů od Temelína - takže Vaše dilema velmi dobře znám z vlastní rodiny. Pamatuju ještě ty vesnice, které tam stály, a v tom lese jsem si hrál. Jestli Vás Temelín opravdu děsí, musíte se rozhodnout Vy sama.
Václav Bartuška
satai
Pocita se s povinnosti specifikovat pozadavky na udrzbu a palivo tak, ze nemuze dojit k "vendor lock-in" (vyznamny pohled smerem MIR.1200)? Je neco podobneho u jadernych elektraren mozne?
Dobrý den, v případě Temelína 1+2 se podařilo zajistit si svobodu, proto také může ČEZ brát palivo jak od Rusů (Tvel), tak od Westinghouse: podstatnou část know-how máme u nás. Přesně totéž požadujeme i v případě dalších dvou bloků.
Václav Bartuška
Ladislav
Dobry den, videl jsem Vas vcerejsi rozhovor v poradu Udalosti komentare. Co Vam prislo na dotazech moderatora tak spatne? Chapu, ze byste měl pusobit asertivne, kdyz zastupujete stat v tak velke zalezitosti, nicmene neprislo mi, ze by si moderator Vasi reakci zaslouzil. Mozna muze byt celkem jedno, ze jste mu jeho situaci neulehcil nebo ho trochu potrapil. Mám ale bohuzel pocit, ze se tak divaci moc novych informaci veci nedozvedeli. Co je vlastne Vasim ukolem smerem k verejnosti?
Dobrý den, toho včeřejška je mi líto, Martina Veselovského znám, několikrát jsem by u něj hostem (hlavně v rozhlase), bývá výborně připravený a ty předchozí rozhovory se povedly. Včerejší opravdu ne. Víte, už mne unavuje, jak je pro média celá česká vláda a všichni, kdo pro stát pracují, jen bandou hlupáků a zločinců. Jistě se takoví najdou - a patří za mříže. Ale taky pro tento stát ještě pořád pracují lidé, kterým na něm záleží. Možná Vám to přijde patetické, ale považuju se za jednoho z nich.
Václav Bartuška
občanka
Kdo dostavbu Temelína bude platit a komu se to vyplatí?
Dobrý den, investorem bude ČEZ. A pokud by se ČEZu (a jeho majoritnímu akcionáři, českému státu) neměla vypatit, ať není.
Václav Bartuška
Jany
Dobrý den pane Bartuška, vůbec, ale vůbec Vám nezávidím tuto funkci zmocněnce pro dostavbu jaderné elektrány Temelín... Je určitě mnoho názorů na tuto dostavbu, zda bude pro ČR vůbec přínosem, zda investice, která je vysoká se vyplatí atp. Chtěla bych se proto zeptat na níže uvedené otázky. Jak dlouho se budou odevzdané nabídky tří zájemců o dostavbu Temelína posuzovat? Kolik lidí vůbec sedí v komisi? Kdo jimi jsou? A jak se zajistí, aby informace z probíhajícího tendru neprosakovaly na veřejnost? Děkuji a přeji mnoho pevných nervů :-). Jana
Dobrý den, zhruba tři-čtyři měsíce se budou procházet a ověřovat základní technické údaje a parametry. (Zadávací dokumentace měla 6.000 stran a obsahovala 11.000 otázek, takže "odpovědi", tedy nabídky, jsou úměrně obsáhlé.) K počtu lidí, kteří budou na straně ČEZu rozhodovat, Vám více neřeknu - a už vůbec ne jejich jména, nezlobte se. Na straně státu je to jednoduché: konečné slovo bude mít vláda. A k prosakování informací: tohle je teď starostí ČEZu.
Václav Bartuška
Lukas
Dobry den, zajima me pet hlavnich kriterii vyberu. A zkuste byt konkretni. Dale jakym palivem hodlate elektrarnu plnit v pripade ze vyhraje Areva nebo Westinghouse. A pokud by to byla AREVA, co na to nase rozvodna sit? Dekuji.
Dobrý den, zadávací dokumentace obsahovala 11.000 otázek, zestručnit je na pět kritérií dost dobře nelze: řada těchto podmínek jsou tak zvaná vylučující kritéria ("rejection criteria"; celý tendr probíhá v angličtině), pokud je uchazeč nesplní, vyletí z tendru. Obecně tedy bezpečnost, cena, transfer know-how - a pro vládu i podíl českých firem. Dodávky paliva, přesněji jejich zajištění, jsou součástí tendru. Již jsem zmiňoval výše, že pokud získáme potřebné know-how jako v případě Temelína 1+2, budeme schopni si vybírat mezi dodavateli. K přenosové síti (ČEPS): tzv. vyvedení výkonu (vedení Kočín-Mírovka) se bude stavět tak jako tak. Rozdíl mezi výkonem AP 1000 a VVER 1200 (v prvním případě 1.150 MW, ve druhém 1.200 MW) a EPR (1.600 MW) je velký, ale ne klíčový.
Václav Bartuška
Honza
Dobrý den, Vaše včerejší vystoupení v Událostech bylo velmi zvláštní až, dovolte mi říci, drzé a spratkovité. Měl byste se chovat slušněji k daňovým poplatníkům, kteří Vám dávají mzdu. Je možné, že není možné zveřejnit všechny detaily výběrového řízení, ale odkazovat se na obchodní tajemství u čehokoliv (dnešní móda u výběrových řízení) a říkat - zeptejte se na podmínky Čezu, protože on pořádá výběrové řízení, ne já (btw. co vlastně děláte?), ale Čez Vám nic neřekne a odkáže vás na mě je neskutečně drzé. 300mld investice placená státními penězi (protože čez je státní, když investuje, odvede výrazně méně daní) by měla být transparentní a ne jak drze mlžíte.
Dobrý den, rozhovor je vždy dílem dvou: toho, kdo se ptá - a toho, kdo odpovídá. Rozdělení práce mezi ČEZem a vládou najdete hned v mé první odpovědi, i to, co dělám. A teď k tomu, na co se včera, bohužel, moderátor nezeptal: Máme tři uchazeče, kteří o zakázku na Temelín 3+4 velmi stojí. (Pro představu: Areva naposledy uspěla v roce 2007, Westinghouse naposledy prodal svůj model v roce 2008 - a Rosatom se dosud nikdy žádného tendru nezúčastnil.) Zatím jsou všichni medoví, chválí, jak výborně je tendr veden, jak je transparentní, atd. atp. Ale nemám žádné iluze o tom, co se odehraje, až rozhodneme. Ještě jsem neslyšel o tendru, na jehož konci by neúspěšní uchazeči řekli: "Holt jsme prohráli právem, soupeř byl lepší." Vy ano? Proto je tendr veden podle zákona o veřejných zakázkách, proto vláda i ČEZ naprosto detailně dodržuje korektní postup. Pokud Vám připadala moje argumentace obchodním tajemstvím špatná, je to Váš názor. Ale radši zklamu Vás (a asi i jiné), než abych na obrazovce doširoka rozprávěl - a za dva roky byl záznam mého včerejšího rozhovoru průkazním materiálem u arbitráže. Myslete si o mně co chcete, to je Vaše věc. Ale zkuste se na temelínský tendr podívat trochu jinak: je dnes, obávám se, jednou z mála věcí, díky nimž naše země zajímá své okolí. Premiérova loňská setkání s francouzským, americkým a ruským prezidentem ukázala, že i pro velmoci je Temelín něčím, o čem se chtějí bavit. Co sledují - a co nám, v případě neúspěchu, jen tak neodpustí. Děkuji Vám všem za otázky a těším se opět na shledanou. Václav Bartuška
Václav Bartuška

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist