Největší prodejce pohonných hmot na Slovensku koupil pátou nejpočetnější síť čerpacích stanic v Česku. Slovnaft, který patří pod maďarský koncern MOL, se tak stává jedním z největších hráčů na zdejším petrolejářském trhu.
Dosud u nás vlastnil Slovnaft pouhých 25 čerpacích stanic, teď k nim přidává i 124 pump Pap Oil. Smlouvu podepsal MOL s vlastníkem pump společností Bohemia Realty Company a jejich provozovatelem, společností Pap Oil čerpací stanice.
"Investice je v souladu se strategickým záměrem skupiny MOL posílit její působení na českém trhu a zvýšit podíl na maloobchodním trhu s palivy," uvedl mluvčí koncernu Anton Molnár.
Akvizici musí ještě potvrdit český antimonopolní úřad. Cenu, za jakou Slovnaft takto výrazně posílil na českém maloobchodním trhu, slovenský koncern tají. Ani Pap Oil k tomu žádné vyjádření nevydal.
127 ČERPACÍCH STANIC
patří do sítě Pap Oil. Jde o pátou největší síť pump v Česku - před ní je Benzina (337 pump), OMV (220), Čepro (192) a Shell (187).
Slovnaft chce prodávat ve vlastním
Uvádí se, že každý pátý litr benzinu a nafty, prodaný u českých pump (těch veřejných funguje v Česku 3700), pochází právě ze Slovnaftu. Jenže jen nepatrný zlomek z toho si v Česku prodávali Slováci s výhodnou marží ve vlastních pumpách. Motivaci k rozšíření počtu vlastních stanic měli tak větší než konkurenti, kteří také hledají každou vhodnou možnost k růstu a akvizici.
O snaze touto formou posílit na trhu mluví všechny větší firmy, jako je Benzina, OMV, Shell, Agip nebo Lukoil. Nákup početnější sítě pump je jedinou možností v situaci, kdy výrazně klesá spotřeba paliv a není kde stavět nové pumpy.
Utajení vlastníci
Poté, co byly v Česku prodány značky Aral, Esso nebo JET, byly k dispozici z významnějších sítí jen pumpy s papouškem. O jejich prodeji vyjednávali vlastníci v minulých letech s ruskými koncerny Phaeton a Lukoil, ale ti si úmysl nakonec rozmysleli.
Problémem Pap Oilu byla požadovaná vysoká cena a nejasná vlastnická struktura. Pap Oil patřil společnostem, registrovaným ve Velké Británii, ale spekuluje se, že ve skutečnosti byl stále vlastníkem Milan Vomela, někdejší člen představenstva společnosti Bena, spojované s miliardovými podvody s pohonnými hmotami.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist