Vláda se postavila za Český telekomunikační úřad a v plánované aukci nevyčlení případnému čtvrtému operátorovi nejlukrativnější pásmo 800 Mhz. Kmitočty, které stát v aukci nabídne, jsou využitelné především pro superrychlý internet LTE. Vláda tak plánuje rozhýbat český telekomunikační trh příchodem čtvrtého operátora. Aby mu vstup alespoň částečně zatraktivnila, navrhla ale částečně rozšířit přidělenou frekvenci v pásmu 1800 Mhz.

"Je důležité, aby se oligopol tří firem rozvolnil,“ říká ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba. „Naše politické zadání šéfovi ČTÚ bylo jasné. Tedy aby maximálně připravil podmínky pro vstup čtvrtého operátora, ale zároveň aby tyto podmínky nebyly diskriminační a aby nemohly být napadeny u antimonopolního úřadu nebo u evropského soudu,“ říká.

Právě vyčlenění frekvence se stávajícím firmám nelíbilo. Příliš nadšené nejsou ale ani z dalšího plánovaného kroku ČTÚ, tedy rozšíření povinnosti národního roamingu, který novým firmám umožní využívání sítí nynějších operátorů. ČTÚ rovněž prodlouží některé lhůty pro zahájení provozu sítí a využívání kmitočtů.

"Ve srovnání s jinými evropskými aukcemi jsou již současné podmínky vůči stávajícím  operátorům jedny z nejtvrdších a případný nový hráč naopak dostává nebývale velkorysou sadu výhod," uvedl mluvčí Vodafone Miroslav Čepický.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se