Společnost Telefónica odmítla žádosti dvou firem, které chtěly využívat její síť jako mobilní virtuální operátoři.

Obchodní spolupráce se společnostmi GTS a Quadruple nebyla dostatečně výhodná, uvedla Telefónica.

Podle Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) ale firma jednala v obou případech nekorektně. ČTÚ chce proto dát podnět antimonopolnímu úřadu, aby prošetřil, zda společnost odmítnutím operátorů neporušila pravidla hospodářské soutěže.

"Společnost Telefónica posoudila v obou případech obchodní potenciál případné spolupráce a došla k závěru, že by nebyla oboustranně výhodná. O důvodech, které k takovému závěru vedly, byl úřad v obou případech informován. Konstatujeme, že pokud jsou tyto důvody dostatečné k posouzení obchodního případu pro vedení společnosti, měly by být dostatečně podložené i pro ČTÚ," uvedl mluvčí Telefóniky Hany Farghali. Případná další probíhající jednání odmítl komentovat.

V Česku na rozdíl od většiny ostatních evropských zemí dosud žádný virtuální operátor nefunguje. Důvodem je právě nedohoda se současnými mobilními operátory, od kterých by si mohli pronajímat sítě. Napravit by to mohlo zavedení regulace na trhu původu mobilního volání, kterou chystá ČTÚ, pokud mu z analýz vyjde, že trh není plně konkurenční.

V současnosti má úřad omezené možnosti, jak do jednání mezi operátory vstupovat, a nemůže jim ani nařizovat, aby se dohodli.