Počet slevových serverů na českém trhu může na konci roku klesnout ze současných 130 až na 50. Odhaduje to ředitel vyhledávače slev Skrz.cz Petr Kováčik. Češi letos podle odborníků utratí na slevových portálech rekordní tři miliardy korun, loni trh zaznamenal obrat 1,8 miliardy Kč.
Zákazníci mohou nyní nakupovat zlevněné zboží a služby na 130 slevových serverech, jejich počet letos ale dál rychle klesá. Loni v létě jich bylo přes 200.
"Zůstávají ti, kteří mají sílu poskytovat kvalitní zákaznický servis a další přidanou hodnotu, ať už se jedná o garanci vrácení peněz či ombudsmana řešícího potíže za zákazníka apod.," uvedl Kováčik.
Podle ředitele portálu Slevomat Tomáše Čupra už podvodné servery odpadly a nyní z trhu mizí nepoctivé a nevěrohodné portály.
Světová jednička mezi slevomaty Groupon chce centrum v Česku nebo na Slovensku - čtěte ZDE
Na tyto prodejce pozor. Slevové servery sestavily černou listinu pochybných firem - čtěte ZDE
"Snižování počtu serverů úzce souvisí se změnou chování zákazníků, kteří dnes již důvěřují větším slevovým portálům, které jim nabízí garance kvality slevových nabídek," uvedl.
Kováčik očekává, že se počet aktivně působících subjektů ještě zmenší. "Pokud by vývoj aktivních serverů pokračoval v dosavadním trendu, tak na Vánoce 2012 může být přibližně 50 aktivních serverů, což je číslo odpovídající velikosti českého trhu," dodal Kováčik.
Frčí slevy na dovolené
Slevové nabídky podléhají sezonním vlivům. V současné době zákazníci nejvíc nakupují poukazy na cestování a venkovní aktivity. Naopak klesá zájem o vouchery z kategorie krása a relaxace, které byly v nabídce slevových portálů od jejich vzniku. Trh tak může být těmito nabídkami již nasycený. Podle statistik Slevomatu se v posledním roce dramaticky zvýšil zájem zákazníků o značkovou módu a letní dovolené.
Slevové servery zveřejnily v červenci na internetu první nepoctivé obchodníky, na které si stěžovali jejich zákazníci. Na stránkách Bloklist.cz se lidé před nákupem mohou ověřit, zda firma nabízející na slevovém portálu své produkty nepatří mezi nespolehlivé prodejce. Veřejně přístupné jsou nyní údaje o prvních 13 z nich.
Velké slevové servery si také prodejce důkladněji prověřují.
"Dbáme na důkladnou kontrolu obchodních partnerů, což vede k tomu, že odmítáme až 70 procent zájemců o slevovou akci. Díky kontrolám narážíme na problémy pouze u necelého půl procenta z realizovaných slevových nabídek a v těchto případech vracíme zákazníkům peníze z vlastní kapsy," řekl za Slevomat Čupr.
První slevové servery začaly v Česku fungovat na jaře 2010, o rok později jejich počet překročil 200. Od té doby ale počet portálů klesá. Systém hromadných slev funguje tak, že snížení ceny obchodníci či poskytovatelé služeb umožní poté, co si produkt zakoupí stanovený počet zákazníků. Lidé získají výrazné slevy a podnikatelé zase zaplní volné kapacity svých služeb nebo prodají zboží starších kolekcí.
Nedávno zkrachoval například slevový server Deallx, zanechal dluhy za 9 milionů. Lidé se služeb za své poukázky většinou už nedočkají, i když existují výjimky.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist