Kontrola v Budvaru

 (výtah ze souhrnu kontrolní zprávy MZe)

Nedostatky:
- Porušení povinnosti zveřejňovat transakce se spřízněnými osobami.
- Nedodržení zákona o archivnictví a spisové službě.
- Nedostatky v nastavení pravidel a provádění výběrových řízení včetně funkčnosti vnitřního kontrolního systému.

Uložená opatření:
- Aktualizovat směrnici Systém tvorby a kontroly organizačních a řídicích aktů.
- Zajistit řádné plnění opatření uložených zápisy z kontrol.
- Zlepšit informovanost dozorčí rady o výsledcích vnitřních a vnějších kontrol.

Zdánlivě do vytracena míří souboj mezi ministerstvem zemědělství a vedením Budějovického Budvaru, který přitom na jaře začal těžkou kanonádou ze strany státních úředníků (viz Ekonom č. 7/2012). Výhrady k hospodaření pivovaru měla potvrdit hloubková kontrola. Její výsledky má týdeník Ekonom k dispozici (viz box Kontrola v Budvaru vlevo) - nezdá se však, že by obsahovaly cokoli třaskavého.

Oficiálně také obě strany stále drží už na jaře dohodnutého bobříka mlčení. Nicméně zasvěcené zdroje z obou stran hovoří jasně: Teď proběhlo jen první kolo, a ministerstvo se svého plánu na výměnu vedení pivovaru a případně i následnou klíčovou dohodu mezi Budvarem a jeho známkoprávním protivníkem Anheuser-Busch Inbev nevzdá.

Osm pochybení

Dvaašedesátistránková kontrolní zpráva shrnuje závěrem v osmi bodech hlavní nedostatky, jichž se národní podnik dopustil. Drtivá většina z nich se přitom týká "nezáživných" administrativních mezer v interních předpisech podniku - což podle kuloárních informací z pivovaru ani nemělo být plánovaným předmětem kontroly.

Zpráva také obsahuje jedenáct jen velmi obecně formulovaných a vesměs administrativních opatření, podle nichž má vedení firmy pochybení napravit.

"Nemohu a nebudu se zatím ke kontrole vyjadřovat," zdůraznil ředitel Budvaru Boček. Připustil ovšem, že minulý čtvrtek podal v patřičné lhůtě ministerstvu k jeho kontrole oponentní připomínky.

Jak zjistil týdeník Ekonom, Budvar například uznává, že má lépe zveřejňovat takzvané transakce se spřízněnými osobami, respektive zlepšit úroveň archivování materiálů. Zároveň se však ohrazuje právě proti tomu, aby se vnější kontrola zabývala vnitřními předpisy firmy.

Ministerstvo právě v těchto dnech připomínky vedení Budvaru posuzuje. Pak hodlá zprávu předložit dozorčí radě podniku.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se