Další britská banka má problémy - americké úřady obviňují Standard Chartered z toho, že pomohla Íránu skrze asi 50 tisíc operací "vyprat" až 250 miliard dolarů (asi 5,1 bilionu Kč). Bance za to v USA teď hrozí až ztráta bankovní licence.

Představitelé Standard Chartered obvinění rázně odmítají, i tak akcie banky ztratily během úterního obchodování pětinu hodnoty.

"Skupina důrazně odmítá postoj Oddělení finančních služeb (DFS) státu New York, i vykreslení faktů, jak jsou předkládány," uvedla banka v dnešní reakci. Banka prý nevěří, že americké úřady v obvinění předkládají úplný a přesný obraz faktů.

Odbor DFS britskou banku popsal jako nebezpečnou instituci. V rozporu s ekonomickými a politickými sankcemi, které zavedly Spojené státy a některé další země, banka podle tvrzení odboru skrývala transakce, v nichž nějak figuroval Írán.

Banka uvedla, že americké úřady se o ni v této souvislosti v minulosti už zajímaly a banka s nimi vždy plně spolupracovala. Management prý začal zkoumat transakce z roku 2010 a pondělní obvinění jej překvapuje. Záznamy prý dokládají, že Standard Chartered měla snahu se řídit a v drtivé většině případů se také řídila pokyny amerických regulátorů, aby zabránila financování íránského jaderného programu i teroristických skupin.

Zástupce DFS Benjamin Lawsky podle agentury AP tvrdí, že banka se spojila s íránskou vládou a v letech 2001 až 2007 jí pomohla legalizovat zmíněných asi 250 miliard dolarů. Způsobila tak prý, že americký finanční systém byl zranitelný vůči teroristům.

 

Praní peněz i podvody se sazbou

Jiná britská banka HSBC zase čelí rekordní pokutě za to, že osm let záměrně ignorovala rady regulátorů a nechala svým laxním přístupem mexické kartely prát miliardy dolarů z drog. Vedení banky tvrdí, že o ničem nevědělo, omluvilo se, šéf dohledu David Bagley odstupuje a banka uzavře tisíce klientských účtů na Kajmanských ostrovech.

Další velká aféra točící se kolem britských bank se týká Barclays. Ta zaplatila rekordní pokutu 290 miliard liber (asi 9,5 miliardy Kč), aby urovnala obvinění, že manipulovala sazbami, které ovlivňují finanční trh v objemu až 800 bilionů dolarů (16 biliard korun) a odvíjí se od ní například úroky velké části hypoték.

"Je nám líto těch záležitostí, které se objevily v minulých týdnech. My vnímáme, že jsme zklamali naše klienty i naše akcionáře," přiznal předseda správní rady Marcus Agius. "Věřím ale, že škody, které poznamenaly naši reputaci, můžeme v jejich očích i v očích našich akcionářů napravit a také to uděláme," dodal.