Představenstvo uhelné společnosti Czech Coal na pondělním mimořádném zasedání odmítlo poslední návrh Elektráren Opatovice (EOP) na vyřešení sporu ohledně dodávek uhlí a chce dál jednat.

Návrh EOP byl prý ultimativní a neusiloval o smírné řešení sporu, uvedli na tiskové konferenci představitelé Czech Coal. Vyjádření Elektráren Opatovice ČTK shání.

Teplo od EOP odebírají desítky tisíc domácností i firmy.

"Budeme pokračovat v konstruktivním jednání a očekáváme totéž i od EOP. Jsme přesvědčeni, že ke shodě ohledně dodávek uhlí na teplo dojde, pokud si EOP nezajistí palivo jinde," řekl místopředseda představenstva Czech Coal Jan Dienstl.

Dva návrhy - jeden Czech Coalu, jeden EOP

"Dodávky tepla pro obyvatele Pardubic, Hradce Králové a další zákazníky EOP řeší naše stále platná nabídka, která ale předpokládá součinnost EOP," dodal.

Těžařská firma Czech Coal zastavila přísun uhlí do elektrárny na začátku června, později na příkaz soudu dodávky obnovila. Minulý týden EOP nabídly společnosti Czech Coal novou smlouvu pro dodávky uhlí. V návrhu smlouvy, který vedení Czech Coal odmítlo, se elektrárny chtěly zavázat k tomu, že budou za uhlí platit předem.

Czech Coal ale toto popírá. "Návrh obsahuje toto ustanovení o platebních podmínkách: Prodávající bude kupní cenu skutečně realizované dodávky fakturovat kupujícímu dekádními fakturami, a to vždy se splatností 21 kalendářních dnů po doručení faktury," uvádí Czech Coal.

Czech Coal vypověděla EOP smlouvu s odůvodněním, že jí elektrárna dluží zhruba půl miliardy korun. Elektrárna ale tvrdí, že má u těžaře přeplatek a že pravděpodobně sleduje jiný zájem. Podle sdělení EOP z minulého týdne je však nyní firma připravena vzdát se jakýchkoli nároků na náhradu škody, pokud Czech Coal podepíše předložený návrh smlouvy na dodávky uhlí.

To ale Czech Coal také popírá. "Návrh kupní smlouvy o prodeji a koupi hnědého uhlí v letech 2012 až 2015 obsahuje toto: Spor o plnění závazků vyplývajících z původní smlouvy se uzavřením této smlouvy neukončuje," tvrdí Czech Coal.

Hádky o cenu uhlí

Opatovická elektrárna má elektrický výkon 363 megawattů a tepelný výkon 700 megawattů. Ročně spotřebovává až dva miliony tun hnědého uhlí, což je dvacetina celého objemu těžby v Česku. Teplo z elektrárny odebírá více než 60.000 domácností v Hradci Králové, Pardubicích, Chrudimi a Lázních Bohdaneč na Pardubicku. Teplo z elektrárny odebírá v regionu také řada firem a podnikatelů.

Majitelem EOP je Energetický a průmyslový holding (EPH). Czech Coal v posledních letech tlačí na cenu uhlí, kterou se snaží zvýšit zhruba na 70 korun za gigajoule. EPH společně vlastní Daniel Křetínský a finanční skupiny J&T a PPF, společnost Czech Coal patří Pavlu Tykačovi.