Kariéra Mihalise Kalogerpoulose se dlouho ubírala jedním směrem - jako vystudovaný technik si našel práci ve firmě obchodující s elektronikou a 10 let se zabýval prodejem zvukových aparatur. Pak mu ale do života zasáhla krize.
"Obchody najednou přestaly jít. Na nějaký čas se mi ještě podařilo změnit obor a uchytit se jako pomocná síla na univerzitě. Nakonec jsem ale skončil jako nezaměstnaný," vypráví dvaatřicetiletý Řek v rozhovoru pro týdeník Ekonom.
Až potud by šlo o jeden z typických příběhů posledních let. Bez práce je dnes více než milion Řeků, přičemž mezi mladými lidmi již nezaměstnanost přesáhla 50 procent. Mihalis však místo pobírání podpory raději zkusil rozjet vlastní byznys. A to v poněkud netradičním odvětví. "Ve svém volném čase jsem se věnoval pěstování kaktusů, a tak mě napadlo, že bych to mohl dělat i ve velkém. Řecké klima je pro pěstování suchomilných rostlin jako stvořené. Je až s podivem, že toho zatím málokdo využívá," říká.
Loni na podzim si půjčil 20 tisíc eur a u města Patras na severu Peloponéského poloostrova postavil skleník o rozloze 160 metrů čtverečních. V něm teď pěstuje na tři tisíce kaktusů. "Většina z nich je určena pro zájemce, kteří kupují kaktusy do svých zahrad a pro dekorativní účely," vysvětluje.
Klienty si zatím hledá mezi místními lidmi, v budoucnu by však chtěl oslovit i kupce v zahraničí. Podle Mihalise jde o zajímavý byznys. "Cena vypěstovaného kaktusu může dosahovat až 120 eur, samozřejmě v závislosti na rozměrech a vzácnosti odrůdy. Rozhodně v tom vidím budoucnost," dodává.
Návrat ke kořenům
Příklad mladého pěstitele ilustruje jeden z málo známých důsledků řecké krize. Kromě toho, že uvrhla ekonomiku do stále přetrvávající recese, přiměla také mnoho Řeků přemítat o nových způsobech obživy. Populárními se staly zejména obory v zemědělství, kterému - paradoxně jako jednomu z mála odvětví řecké ekonomiky - krize pomohla.
Ještě před krizí počet řeckých zemědělců dlouhá desetiletí každým rokem klesal: zatímco v roce 1981 se jím živilo okolo milionu lidí, v roce 2008 to už bylo jen 700 tisíc. Nyní se však trend obrátil a jen za poslední dva roky přesedlalo na zemědělství podle dostupných statistik kolem 60 tisíc lidí.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.