Solární elektrárny na střechách domů tvoří pouhá 4 procenta celkového výkonu fotovoltaických zdrojů v České republice. Na zemi a částečně tedy orné půdě, je jich přes 90 procent. V rozhovoru pro IHNED.cz to řekla Zuzana Musilová, ředitelka České fotovoltaické průmyslové asociace (CZEPHO).

Některé energetické společnosti se přitom připojování střešních elektráren brání, protože podle nich destabilizují soustavu. Společnost E.ON ale popírá, že by na jižní Moravě a v jižních Čechách v rozporu se zákonem vůbec nepřipojovala a argumentuje čísly.

Instalace solárních panelů na střechy je samozřejmě technicky náročnější i dražší, záleží ale na státní politice a podpoře. Rozsáhlejší instalace je možné umisťovat třeba na střechy průmyslových hal či skladů - ani jejich výkon není větší, také se zatím pohybuje kolem 4 procent.

Velký podíl státem podporovaných solárních elektráren na orné půdě kritizuje také místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková, která se jako expertka ČSSD pro vědu a výzkum podílí na energetické koncepci této opoziční strany. Rozhovor s Alenou Gajdůškovou, ve kterém například říká, že s dostavbu Temelína není dobré uspěchat a proč, si můžete na IHNED.cz přečíst ve čtvrtek.

Zbývá vám ještě 80 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se