Drtivá většina padělků a pirátských kopií zboží pochází z Číny. Pokud se rozhodne český podnikatel vstoupit na čínský trh, bude muset bojovat s úřady chránícími vlastní podnikatele. Podle Nicolase Ču, partnera mezinárodní advokátní kanceláře CMS Cameron McKenna China, se ale situace zlepšuje a v některých případech dnes stačí pouhé neformální upozornění na porušování duševního vlastnictví.

Některým čínským firmám už totiž začíná záležet na jejich dobré pověsti. Ču ale současně poukazuje i na jiné nekalé praktiky asijských podnikatelů.

Již dlouho se zdůrazňuje, že čínské firmy porušují duševní vlastnictví nejvíce na světě. Proč k porušování stále dochází?

Děje se tak podle několika scénářů. Nejběžnějším příkladem je malá korporace, která se snaží vydělat peníze a využít dobrého jména nějaké významné světové společnosti. Také se často stává, že zaměstnanec pracující pro velkou korporaci odejde a pokusí se vyrábět podobné produkty. Liší se to případ od případu. Běžný čínský podnikatel zkontroluje, zda nebude parazitovat na konkurenčních výrobcích v Číně. Nebude už ale kontrolovat celý svět, protože je to pro něho nákladné. Pokud jste podnikatel, jehož výrobky kopíruje, tak ho stačí většinou upozornit, a on se pokusí problém vyřešit. Platí pravidlo, že čím je poškozená korporace větší, tím více je čínský protějšek vstřícnější.

Nicolas Ču (33)

Vzdělání:
Vystudoval podnikatelské právo na East China Institute of Politics and Law v roce 2001. Advokátem je od roku 2005.

Kariéra:
Partner kanceláře CMS Cameron McKenna China v Šanghaji. Zaměřuje se především na korporátní právo, duševní vlastnictví a daně. Poskytuje poradenství zejména firmám ze zdravotnického, automobilového, železničního nebo energetického oboru.
Je jedním z hlavních autorů knihy o čínském daňovém právu.

Když chce jít podnikatel za byznysem do Číny, jak dlouho mu trvá zaregistrování potřebné ochranné známky, aby byl chráněn?

Jsou možné dvě cesty - čínská a mezinárodní registrace. Obě se ale dají provést odkudkoli. Mezinárodní registrace trvá šest měsíců a potom se čeká ještě další tři až čtyři, než je známka zapsána. Pokud si firma zvolí čínskou cestu, trvá to déle. Většinou téměř dva roky. Nicméně v poslední době se čínská vláda snaží proces zrychlit. V obou případech bude podnikatel chráněn podobně. Velké korporace navíc registrují pro svoji obranu automaticky i všechny podobné názvy. Sice je nikdy nebudou používat, ale na nějaký čas je tak zablokují.

Je tedy jedno, zda produkty mají čínskou, nebo mezinárodní ochranu?

Není. Rozsah ochrany je sice totožný, ale hodně závisí na druhu ochranné známky. Pokud chce podnikatel používat čínské znaky, tak by měl raději zvolit čínskou registraci, protože jinak bude mít velké problémy s rozpoznáním známky u úřadů v Evropě.

Jak je drahé známku v Číně registrovat?

Vyjde to na 500 dolarů, a to včetně poplatků za agenta. Je to ale cena pouze za jednu kategorii výrobků. Pokud budete chtít vyrábět a chránit více druhů produktů pod touto známkou, tak bude třeba si výrazně připlatit.

Je ochrana stejná pro evropské i čínské firmy?

Teoreticky ano. V praxi je ale vidět, že lokální firmy požívají větší ochrany. Úřady někdy chrání čínské společnosti v domnění, že tím podporují místní ekonomiku. V případě velké žaloby na čínskou firmu proto budou zdrženlivé ke spolupráci. Některé úřady mohou o vyšetřování dokonce předem informovat protistranu. Jakmile je potom podána žaloba, tak už není možné najít na trhu jediný produkt, který porušuje právo. Prostě je stažen z prodeje. Potom už není možné dokázat vůbec nic a žaloba bude k ničemu.

Zbývá vám ještě 10 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se