Debata probíhá na celosvětových fórech politických (skupina G20) i technokratických (Financial Stability Board) již několik let a její prozatímní závěry mohou právem vzbuzovat nejen řadu otázek, ale i obav. Vytvořit v této oblasti další "nedopečený" koncept je riskantnější, než se může zdát.
"CELOPLANETÁRNĚ SYSTÉMOVĚ VÝZNAMNÍ"
Příběh debaty o tzv. SIFIs (Systemically Important Financial Institutions), jak se v bankovním žargonu začalo systémově významným finančním institucím říkat, je vlastně prostinký. Ve finanční krizi jsme (opět) zjistili, že existují instituce, které veřejný sektor nechce či nedokáže bez prohibitivních nákladů nechat padnout. Protože by v běžných tržních podmínkách krizi nepřežily, pomáhá jim stát penězi či garancemi na úkor daňových poplatníků. Závěr? Když už takové SIFIs existují, definujme je dopředu, nikoli až zase v další krizi. A buďme na ně přísnější než na ostatní. Tím omezíme riziko morálního hazardu v jejich chování.
- Veškerý obsah HN.cz
- Mobilní aplikace
- Bez reklam
- Odemykejte obsah pro přátele
- Články v audioverzi + playlist
- Možnost kdykoliv zrušit
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.









