Firmu založil v roce 2007, vyráběl tehdy software. "V té době jsem neměl ponětí o tom, že bych někdy dělal LED světla. Ale přišla krize a lidé začali šetřit. Úsporná svítidla byla správným rozhodnutím," říká 5 let po nastartování svého byznysu jednatel firmy Mobigem Radko Nauš.
V roce 2009 si tak zajistil kontakt na společnost v Číně, měla mu zajistit kvalitní výrobky, které by v Česku prodával. Nauš koupil síť prodejců a vyrazil do Číny na prohlídku výroby. "Vše vypadalo dobře, objednal jsem si zboží za 100 tisíc dolarů," popisuje začátky firmy.
Poslední dny klasické žárovky. EU zakázala i ty s příkonem 40 W, končí v sobotu - čtěte ZDE
Klasické žárovky končí. Ptali jste se na to, jaké světlo se vyplatí jako náhrada - čtěte ZDE
Tři ze čtyř výrobků mu ale zákazníci vraceli. "Byly s tím obrovské problémy, zvažoval jsem, jestli v tom byznysu zůstat. Nová strategie byla založená na tom, že si budeme vyrábět své LEDky," doplňuje. V Mobigem tedy začali zkoumat žárovky, namalovali technickou dokumentaci a odstartovali výrobu v Číně. To bylo v roce 2010. A začalo se dařit.
"Polovina mých bývalých obchodních zástupců je dnes mými konkurenty. Nabízejí ale nekvalitní zboží. A Češi na cenu bohužel slyší. Žárovka od nich někdy vydrží svítit jen pár minut."
Kvalita výrobků rostla, zmetkovitost se dostala pod deset procent. "Dnes máme kazivost pod 3,5 procenty," říká Nauš. Rok 2011 byl pro jeho firmu zásadní i z jiného pohledu. Kvůli konkurenci (byť podle něj měla nekvalitní produkt) se rozhodl opustit "retailový trh", ukončil spolupráci s většinou obchodních zástupců a zaměřil se na firemní klientelu.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.