| Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Z celkového počtu 6 246 obcí, rizikové hospodaření (dle používané metodiky) ke konci roku 2011 vykazovalo 1,34 % (84 obcí). Jedná se o nejvyšší počet za posledních jedenáct let, kdy ČEKIA tyto statistiky detailně sleduje. V letech 2001 – 2007 počet obcí s vyšší mírou rizika stagnoval, případně mírně klesal.

Od roku 2007, kdy dosáhl minima, došlo k obrácení trendu, a počet obcí s vyšší mírou rizika výrazněji vzrostl. V období od roku 2007 do roku 2011 se jejich počet zvýšil téměř o 400 %.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

„Je zřejmé, že výraznější problémy se stavy obecních pokladen nastaly vzápětí po vypuknutí globální krize, kdy se české ekonomice přestalo dařit a současně začalo docházet k poklesu objemu vybíraných daní, které vykazují obdobnou trajektorii jako výkon ekonomiky, avšak výdaje jsou více odolné vůči změnám, čímž vzniká minimálně krátkodobý nesoulad mezi příjmovou a výdajovou stranou“ komentuje výsledky analýzy analytik skupiny Bisnode v ČR Michal Řičař s tím, že bychom tento trend neměli podceňovat.

V roce 2011 se poprvé v historii ČR mezi subjekty s vyšší mírou rizika objevuje také hospodaření kraje, a to Středočeského. Poměr cizích zdrojů k celkovým aktivům u tohoto kraje dosáhl 116,29 % a celková likvidita = 0,38. "Takový způsob hospodaření je alarmující," dodal Michal Řičař. Nejvíce obcí s vyšší mírou rizika hospodaření se v roce 2011 nacházelo ve velikostních kategoriích obcí s počtem obyvatel od 201 do 1 000.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se