Tuzemský hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí mezičtvrtletně klesl o 0,2 procenta. Ve zpřesněném odhadu to v pátek oznámil Český statistický úřad.

Česká ekonomika tak zůstává v recesi. Ta nastává, pokud ekonomika mezičtvrtletně klesne dva kvartály po sobě, tuzemský HDP vykázal třetí pokles. Meziročně HDP klesl o procento.

Ekonomiku zachraňuje poptávka ze zahraničí

"Výkonnost ekonomiky měřená meziročním a mezičtvrtletním vývojem HDP se ve 2. čtvrtletí snížila především v důsledku pokračujícího poklesu domácí poptávky, který nárůst přebytku zahraničního obchodu nestačil nahradit. S tímto problémem, který se postupně prohlubuje, se ekonomika potýká již více než rok," uvedl ČSÚ.

,,Domácí poptávka meziročně klesla o 3,3 % a v porovnání s prvním čtvrtletím o 1,1 %. Takový pokles je zásadní ranou pro celou ekonomiku. Mzdy nestíhají dohánět ceny, které rostou hlavně u nezbytných výdajů, jako jsou potraviny nebo bydlení," zhodnotil dnešní údaje analytik Home Creditu Michal Kozub.


HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE


,,Jedinou pozitivní zprávou na celém výsledku je, že Česko se drží nad vodou díky zahraničnímu obchodu," potvrzuje Kozub statistiky ČSÚ.

Statistici zároveň upřesnili pokles HDP za letošní první čtvrtletí. V meziročním srovnání z 0,7 procenta na 0,5 procenta a mezičtvrtletně z 0,8 procenta na 0,6 procenta.

V úhrnu za první pololetí HDP meziročně klesl o 0,8 procenta.

Na nabídkové straně ekonomiky klesla hrubá přidaná hodnota (HPH) meziročně o 0,3 procenta. Prohlubující se pokles HPH postihl stavebnictví, kde se HPH meziročně snížila o více než deset procent. Výrazně horší výsledky meziročně zaznamenala i odvětví obchod motorovými vozidly, maloobchod, telekomunikace a pojišťovnictví. 

Negativně ovlivnily meziroční vývoj HDP daně z produktů, kde celkový pokles ve stálých cenách o 5,9 procenta způsobila především jejich hlavní složka, daň z přidané hodnoty.

,,V eurozóně by měla recese trvat až do konce letošního roku, nicméně s velmi rozdílným vývojem v jednotlivých zemích. Například naším největším obchodním partnerům, Slovensku a Německu, se doposud dařilo. Pokud předchozí čtvrtletí nebudou postupně revidována nahoru, česká ekonomika letos v průměru poklesne okolo 1 %. Příští rok pak očekáváme pouze mírné oživení," odhaduje budoucí vývoj analytik Komerční banky Jiří Škop.