Evropská unie omezí používání biopaliv založených na zemědělských plodinách. Obává se, že tato paliva jsou méně šetrná k životnímu prostředí, než se předpokládalo, a že jejich podpora má negativní dopad na produkci potravin. Vyplývá to podle agentury Reuters z návrhu legislativy EU.
Plán počítá s odstraněním veškerých státních dotací na biopaliva vyráběná z produktů zemědělství, jako jsou pšenice či cukr, poté, co v roce 2020 vyprší současná legislativa.
Ještě ho ale musejí schválit vlády členských zemí EU a unijní zákonodárci.
"Evropská komise je toho názoru, že v období po roce 2020 by měla být biopaliva dotována pouze v případě, že povedou k výrazné úspoře skleníkových plynů a nebudou vyráběna z plodin používaných k produkci potravin a krmiv," píše se v návrhu.
Benzin znovu zdraží. Může za to Amerika a dražší biopaliva - čtěte ZDE
Drahá ropa a biopaliva zdražují jídlo. OSN se obává sociálních bouří - čtěte ZDE
Předseda správní rady největší světové potravinářské společnosti Nestlé Peter Brabeck minulý týden uvedl, že svět nyní stojí kvůli nadměrnému využívání orné půdy k výrobě biopaliv místo potravin před ještě horší potravinovou krizí, než jaká jej postihla v roce 2008.
Plodiny pro využití v průmyslu se pěstují na celém světě včetně ČR. Příkladem je řepka, kterou kvůli dotacím mnozí farmáři pěstují místo obilovin. Využívá se do paliv pro automobily, do kterých se musejí ze zákona přimíchávat.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist