Co se bude dít ve čtvrtek:
- konference týkající se možností úspěchu v Číně
- konference na téma obchodní prostředí a příležitosti v současné Libyi. Zúčastní se náměstek ministra průmyslu a obchodu Milan Hovorka
- uskuteční se česko-ruská obchodní konference
- a dále přineseme zajímavé rozhovory s vystavovatelskými firmami
HNByznys najdete i na Facebooku. Nenechte si ujít nejdůležitější zprávy ze světa financí a staňte se našimi fanoušky - ZDE
On-line reportáž
I třetí den Mezinárodního strojírenského veletrhu v Brně můžete sledovat v on-line reportáži na IHNED.cz.
Pokud jste přímo v areálu brněnského výstaviště, zastavte se u nás, pochlubte se svým produktem, nebo si prostě jen přijďte pro aktuální vydání Hospodářských novin a jako bonus si vytvořte titulní stránku, na které budete vy!
Najdete nás v Pavilonu Z, číslo stánku 62.
Píšeme pro vás: Karel Tinl a Jan Strouhal, editoři IHNED.cz
Partnerská země veletrhu - Indie - v úterý večer představila svou dlouho očekávanou India Show. Bylto večer plný tance, indického jídla a zábavy. Na místě jsme samozřejmě byli. Až se náš reportér Jakub po náročné noci rozkouká, přinese vám více info a fotografií z této akce.
Zatím jen malá ochutnávka.
Krátký rozhovor s firmou Protocom, která prodává 3D tiskárny. Na veletrhu můžete v jejich stánku vedle Pavilonu P potkat oba jednatele firmy - Jana Soukala a Martina Štefka.
Jaký je o vaše produkty zájem?
Je to takové nové odvětví a teď zažívá boom.
Ceny 3D tiskáren klesly a zařízení, které vyndáte z krabice a rovnou s ním tisknete, pořídíte kolem 65 tisíc korun. Dříve to bylo i desetkrát více.
Jsou samozřejmě zařízení, které i dnes stojí šest miliónů, ale to je jiná kategorie, to se nedá přímo porovnávat.
Není to tak, že by najednou celý 3D tisk zlevnil. Zůstaly ty profesionální zařízení, které umí detaily až 16 mikronů, takže modeláři si mohou vyrobit ty největší drobnosti.
Ale teď je trend, dostat 3D tiskárny co nejvíce k lidem. Stejně jako si to dříve mohli pořídit velké továrny nebo velkoprůmyslové firmy, tak aby si je mohli lidé pořídit „do domácností", popřípadě do škol.
Jak složité je dostat 3D tiskárny k běžným lidem?
My jsme svým způsobem průkopníky, protože ne každý ví co to 3D tisk je, ale dnes už je ta osvěta daleko dále.
Před pěti lety znali tenhle pojem jen odborníci ze strojní sféry, dneska už o tom lidé ví více. Říkají si, hele slyšel jsem o 3D tiskárnách, pojď se na ně podívat, ještě jsem to neviděl.
Není to, jako když prodáváte nějakou běžně dostupnou věc, je třeba to ještě trošku podporovat.
Jak dlouho trvá tisk?
Podle náročnosti, třeba sklenička střední velikosti nám trvala dvě hodiny a deset minut.
Kde tento trh vidíte za pět let?
Před pěti lety to bylo odvětví téměř neznámé a firmy se hodně trumfovaly v tom, kdo udělá model do větších detailů. Potom hledaly vhodné materiály. A teď je trend v tom, udělat opravdu levné zařízení.
Tak, ať se, stejně jako dříve 2D tiskárny, dostane k lidem.
Společnost BOCO PS: PARDUBICE machines patří k předním firmám v oblasti plastikářského a gumárenského průmyslu a zaujalo nás především to, že se zabývají mj. i výrobou a renovaci plastikářských a gumárenských šneků... Ať prohlížíme jejich webové stránky jak chceme, o gumarenských prasatech ani slovo -pašík bude tedy asi opravdu k jídlu !!!
Před chvíli jsme krátce hovořili s předsedou Českomoravské elektrotechnické asociace Františkem Hýbnerem. Ukázal nám několik zajímavých produktů, které vám během dne také v on-line reportáži ukážeme.
Zároveň se ale pochlubil, že bez elektrotechniky by tu většina vystavovatelských kousků nemohla být. ,,Ty produkty, na které se tu koukáme, jsou ze 60 procent tvořeny elektrotechnickými prvky," řekl Hýbner.
- Průměrná vzdělanost českých žáků se mezi lety 2003 - 2009 propadla o 25 bodů (OECD).
- ČR přichází snížením vzdělanosti o několik desítek miliard korun na nižším HDP každý rok (CERGE-I).
- Za 7 let se zvýšil počet vysokoškoláků o 110 tisíc korun, techniků ale přibylo jen 10 tisíc (ČSÚ).
- Technicky orientované vzdělávací programy jsou výrazně podfinancované - příspěvek na studenta technické fakulty tvoří je 60 % příspěvku na studenta fakulty přírodovědné (Asociace děkanů technických fakult ČR).
Siemens zvýší výkonnost svých systémů a navýší podporu zákazníků, říká ředitel prodeje
Jaroslav Hanák, prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR: "Našemu průmyslu hrozí takřka kolaps, pokud během příštích pěti, deseti let nebude školský systém nastaven tak, aby se na trh práce dostávali akutně potřební technicky vzdělaní odborníci."
Petr Kužel, prezident Hospodářské komory ČR: "Podporujeme návrh MPO na úpravu zákona o dani z příjmu tak, aby motivovala ty podnikatele, kteří se starají o vzdělání učňů."
Německý ústavní soud povolil vznik záchranného fondu ESM. Dal si však podmínky - bez souhlasu Bundestagu nedá Německo na záchranu zemí víc než 190 miliard eur. Hovořil také šéf EK Barroso, podle něj je třeba z EU vybudovat federaci a bude potřeba změna smluv o EU.
Podrobnosti pro vás dnes na IHNED.cz píše Pavla Francová - článek najdete ZDE.
Přijďte si zkusit práci redaktora a dostaňte se na titulní stránku Hospodářských novin. Vše pak můžete hned poslat svým přátelům, nebo titulní stránku poslat přímo na svůj Facebook.
Jsem v Pavilonu Z, č. 62
Na brněnském výstavišti se to dnes jen hemží lidmi. Středa je tedy zatím nejnavštěvovanějším dnem. Své k tomu přispěly i školy, po halách pavilónů je vidět hodně studentů nejen středních škol.
Do vysokých obrátek se ale roztočila i byznysová jednání. Už několikrát jsme museli počkat s rozhovorem, jelikož u jednacích stolků vystavovatelů se dnes točí hodně potenciálních zákazníků.
A tak to má být, veletrh tím jen potvrzuje svůj význam.
Podle Petra Nečase by Češi neměli "naskakovat na módní teorie", které říkají, že okupace Tibetu Čínou či proces s moskevskou skupinou Pussy Riot jsou pošlapáním lidských práv.
Předseda vlády je přesvědčen, že tím přicházíme o obchodní příležitosti v zemích, kam kritika směřuje. Co o vývozu českého zboží do Číny a do Ruska říkají čísla? Odpověď hledejte v článku našich kolegů z "datové sekce" - najdete ZDE.
V Pavilonu P můžete hned u jednoho z vchodů najít stánek firmy Fermat, která prodává obráběcí a tvářecí stroje. Aktivní je po celém světě, její zastoupení nesmí chybět ani v Indii a Číně.
Podle sales managera firmy Jiřího Ráboňe se poptávka po produktech Fermatu po krizových letech stablizovala. V Indii ale firma na jaře zaznamenala poloviční pokles poptávky. Proč?
,,Nejsem si jistý. Jde možná o opatření jejich vlády," hledá těžko důvody Ráboň.
Proč si pořídit rychloběžná vrata do firmy, resp. proč by o to měla firma usilovat?
Cílem rychloběžných vrat je rychle otevřít, rychle zavřít, šetřit energii, zabránit průvanu a nebránit průjezdu manipulační techniky. Hlavní důraz klademe právě na šetření energie.
Jak dlouho se výrobou takových vrat už zabýváte?
Naše firma funguje od roku 1974, kdy poprvé zahájila vyloženě jenom produkci rychloběžných vrat v Německu. V České republice byl postaven hlavní výrobní závod v roce 1995 a nyní ročně vyrábíme kolem 8 tisíc takových rychloběžných vrat.
Dá se říci, kolik rychloběžná vrata firmě ušetří peněz?
Určitě, návratnost investice u běžných provozů, kde není tak velká průjezdnost, je do dvou let. Samozřejmě ve větších provozech, kde je i větší četnost průjezdů, je ta návratnost do jednoho roku nebo i během jedné zimy. CELÝ ROZHOVOR - čtěte ZDE.
V rakouské expozici nechybí třeba společnost E-M-M-A, která je známým dodavatelem dopravní techniky od jednotlivých dopravníků až po modulární systémy pokrývající celou výrobu. Společnost EFD Induction, která dodává indukční zařízení integrovaná do výroby zákazníkům v 75 zemích světa.
Další známou značkou je KEBA, která se v oblasti průmyslové automatizace zaměřuje na plastikářský průmysl, robotiku, řízení topných systémů, samoobslužná řešení pro bankovnictví atd.
„Dokončení dálničního spojení mezi Brnem a Vídní by mělo mít absolutní prioritu, protože je zásadně důležité pro oživení regionu a budování stabilních hospodářských vztahů na obou stranách hranice," řekla prezidentka Hospodářské komory Dolního Rakouska Sonja Zwazl.
Na veletrhu už po dvacáté dorazila firma LAC z Rajhradu u Brna. Ta vyrábí pece a sušárny určené k technologickému použití.
Se svou energeticky úspornou eletrickou stacionární pecí získala čestné uznání na MSV Brno od poroty soutěže Zlatá medaile.
Firma šetří náklady slévárnám, úspory se pohybujív řádech statisíců na jeden kotel.
,,Podnik jsme vytvořili doslova na koleni. Prvních šest let jsme nevyužily ani jeden úvěr. Nyní máme přes třistamilionové obraty," říká jednatel firmy LAC Jiří Crhák.
Více se dočtete v zítřejším rozhovoru.
Teď se podívejme na veletrh trochu z jiné strany. Takto vypadala fronta na oběd v Pavilonu P.
I byznysmeni si museli zavzpomínat na svá školní léta...
Stále máte možnost si v Pavilonu Z vyzkoušet práci redaktora a vytvořit si vlastní titulní stranu se svou fotkou.
Jaroslav Foglar ovlinil evidentně nejenom mé dětství. Kolem stánku Technodatu v pavilonu P je živo nepřetržitě, věk návštěvníků se pohybuje mezi 0 až 100 lety. Projekt létajícího kola F-bike (flying bike) má být oslavou dvacátého výročí této zlínské firmy.
Podrobněji: F-bike má mít vlastnosti běžného kola, bude ale navíc vybaven sestavou vrtulí, díky kterým dokáže letět i 5 minut v kuse. Autoři projektu teď řeší především to, jak kolo ve vzduchu stabilizovat. Ve výsledku se tedy jedná o rám připomínající klasické horské kolo, elektronika je umístěna právě v něm.
Postup prací na prototypu můžete sledovat na webu www.f-bike.cz, kde jsou k dispozici fotky, videa i detailní parametry. Popřípadě se můžete zastavit na stánku firmy v pavilonu P. Ale jak už jsem psal, budete se prodírat davem fanoušků Jaroslava Foglara. Vrátit se o pár let ale nemusí být na škodu. A celkem vám to doporučuji.
V pavilonu A1 má expozici brněnské Vysoké učení technické a ony technické hračky, které VUT vystavuje si hned získaly srdce návštěvníků, a to jak malých, tak velikých.
Nejvíce zaujal letecký simulátor, který evokuje skutečné letadlo, dokonce sedíte v uzavřené kabině, v ruce máte knipl a na uších sluchátka. Úkolem je (logicky) po nějakém čase s letadlem přistát, a to se ukazuje, jako hodně těžký úkol, navíc, když se musíte domluvit se svým kolegou v kabině. Na vlastní oči jsme viděli několik pokusů, přičemž ani jeden nebyl úspěšný.
Mediálním éterem před pár dny proletěla zpráva o tom, že jistý obchodní řetězec již nyní začal s prodejem čokoládových Mikulášů. Co je to ale proti SŠ a VOŠ z Boskovic, která má expozici v pavilonu A1....
Po Mikuláši totiž následuje druhé šťastné období v prosinci, a tím jsou Vánoce. Studenti a žáci SŠ a VOŠ tedy zjevně nelenili a pro expozici své školy z malebného městečka, známého westernovým městečkem, připravili talíře vánočního cukroví.
Při večeři na indickém večeru se naši reportéři potkali u jednoho stolu s Petrem Barešem, prezidentem Czech Space Alliance. Rozhodli se využít situace a zjistit, co vlastně Czech Space Alliance dělá, s kým spolupracuje a jaké jsou české úspěchy na poli vesmírných technologií. Celý rozhovor najdete na IHNED.cz.
V Česku do dvou až tří let vznikne 30 nových CNG stanic. Alespoň to plánuje společnost Vítkovice Doprava.
,,Máme strategický plán v následujících dvou až třech letech vystavit zhruba 30 plnících stanic v rámci celé České republiky," řekl pro IHNED.cz Ondřej Šustai ze společnosti Víkovice Doprava, která spadá pod skupinu Vítkovice Machinery Group.
,,Chceme jít cestou spolupráce s klasickými čerpacími stanicemi. U nich bychom mohli vybudovat zařízení pro čerpání CNG," vysvětlil Šustai.
V Česku je v současné době 41 veřejných plnících stanic CNG. Vítkovice mají zatím jen jednu, která slouží hlavně pro podnikové potřeby. Využívají ji ale například ostravští městští policisté, kteří mají dohromady 18 vozů poháněných CNG.
Více se dočtete už zítra v rozhovoru s Ondřejem Šustaiem na IHNED.cz.
Moravská firma na strojírenském veletrhu například představuje, jak pomáhat firmám s rychlým zprostředkováním obchodů. Během půl hodiny se tak mohou firmy seznámit s aktivitami jiných společností ve stejném oboru. Více si přečtěte v zítřejším rozhovoru na IHNED.cz se specialistkou firmy Pavlou Matulovou.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist