Německá kancléřka Angela Merkelová se znovu zastala šéfa Bundesbanky Jense Weidmanna, který odmítá program Evropské centrální banky (ECB) na nákup státních dluhopisů.
Jeho výroky kritizoval německý ministr financí Wolfgang Schäuble, podle kterého by mohly mít škodlivé dopady. Kancléřka také varovala před uspěcháním zavedení dozoru nad bankami v eurozóně, navrženým Evropskou komisí.
Weidmann, který je rovněž členem rady ECB, má podle Merkelové právo vyjádřit své názory na dluhovou krizi v eurozóně.
"Znám ho a vím, že má velkou starost o to, aby se krize vyřešila skutečně udržitelným způsobem a aby bylo euro stabilní měnou," řekla kancléřka. Jeho názory však komentovat nechtěla a zdůraznila nezávislost ECB.
Schäuble minulý týden v novinovém rozhovoru prohlásil, že ho znepokojuje veřejná forma diskuse představitelů ECB o novém programu nákupu dluhopisů. Ten má snížit úvěrové náklady silně zadlužených členů eurozóny a zabránit šíření dluhové krize.
Nouriel Roubini: Fidláním oheň ještě nikdo neuhasil - čtěte ZDE
Faber: Být Bernankem, odstoupím. Kvůli skupince nejbohatších likviduje ekonomiku USA - čtěte ZDE
Proti kurzu šéfa ECB Maria Draghiho se nejrozhodněji staví Weidmann, podle něhož opatření ECB hraničí s přímým financováním vlád, což by pro ECB mělo být tabu.
Merkelová zdůraznila, že politikům nepřísluší rozhodovat o tom, v jakém objemu má ECB na sekundárním trhu dluhopisy nakupovat. "To je doména ECB," připomněla šéfka berlínské vlády.
Dluhopisový program ECB v Německu kromě Bundesbanky, jak se nazývá tamní centrální banka, silně kritizovali také představitelé koaliční Křesťanskosociální unie (CDU), sesterské strany kancléřčiných křesťanských demokratů (CDU).
Ti požadovali, aby strop 190 miliard eur (4,7 bilionu Kč), který minulý týden stanovil pro německé garance v záchranném fondu eurozóny ESM německý ústavní soud, se vztahoval i na německý podíl při nákupu státních dluhopisů Evropskou centrální bankou.
To však v pondělí Merkelová odmítla. Podle ní se nesmí směšovat peněžní politika ECB s fiskální politikou ESM.
Kancléřka rovněž zpochybnila záměr EK spustit od začátku příštího roku dohled nad všemi bankami v eurozóně, který má provádět ECB. Podle ní je stihnutí tohoto termínu nepravděpodobné.
"Vytvoření nového systému potřebuje čas, aby se zajistila jeho kvalita," varovala Merkelová před uspěcháním projektu, který je součástí snah EU a eurozóny o posílení evropského finančního systému a překonání nynější dluhové krize v měnové unii.
Přidejte si Hospodářské noviny
mezi své oblíbené tituly
na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist