Regulátoři Evropské unie se chystají obvinit americkou softwarovou společnost Microsoft z nedodržování dohody z roku 2009, podle které má firma uživatelům nabízet možnost výběru webového prohlížeče. Uvedl to komisař EU pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

"Příštím krokem je zahájení oficiálního řízení ohledně porušení dohody," řekl Almunia. "Nemělo by to být dlouhé šetření, protože firma sama otevřeně uznala porušení dohody," dodal.

Evropská komise začala v červenci vyšetřovat, zda Microsoft nařízení dodržuje. Microsoft tehdy uvedl, že mu v poskytování nabídky prohlížečů zabránila technická chyba, a dodal, že podniká kroky k vyřešení tohoto problému. Microsoftu nyní hrozí pokuta ve výši deseti procent ročních tržeb.

Ty činily ve finančním roce 2010/2011 téměř 70 miliard dolarů (1,35 bilionu Kč).

Microsoft se vyhnul pokutě

Evropská komise v prosinci 2009 přijala nabídku Microsoftu, která měla umožnit spotřebitelům v Evropě užívat i konkurenční internetové prohlížeče.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Americká společnost se tak vyhnula citelné pokutě.

Komise vinila Microsoft z monopolizace trhu internetových prohlížečů. Vadilo jí, že firma svůj prohlížeč Internet Explorer přidává jako součást svého operačního systému, takže spotřebitelé nemají důvod hledat jiný prohlížeč od jiného výrobce.

Microsoft původně na vyšetřování komise odpověděl návrhem, podle něhož by ve svém klíčovém produktu žádný prohlížeč nenabízel.

S tím komise nesouhlasila, a firma tak přišla s nabídkou instalovat do operačního systému přímý přístup k jednomu ze 12 prohlížečů, který si uživatel vybere.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist