Řecko má naději na dramatický zvrat svých dosud chmurných vyhlídek, pokud se potvrdí zatím teoretické odhady bohatých podmořských zdrojů zemního plynu v hodnotě kolem 600 miliard dolarů (11,6 bilionu korun).

Plyne to ze studie pro řeckou vládu, o níž ve středu informovala agentura Reuters. Atény již zahájily přípravy na průzkum podmořských formací ve vysoce nadějné oblasti na jih od Kréty.

Studie, která shrnula dosavadní vědecké poznatky, dochází k závěru, že geologické podobnosti naznačují, že oblast jižně od Kréty může obsahovat řádově podobné zásoby plynu jako o něco východnější Levantská pánev.

Tam v posledních letech objevily Izrael a Kypr značné zdroje, díky nimž se o východním Středomoří začíná mluvit jako o "novém Severním moři".

Studie odhaduje, že v oblasti u Kréty se může nacházet kolem 3,5 bilionu krychlových metrů plynu. To odpovídá šesti letům spotřeby celé Evropské unie a z hlediska objemu energie je to ekvivalent asi 1,5 miliardy barelů ropy.

Průzkum a rozvoj potenciálních zásob může trvat léta. Řecko však už zahájilo proces udělování licencí a vláda pověřila společnost pro seizmický průzkum, aby začala pracovat na odhadech rozsahu zásob. Výsledky průzkumu se očekávají v polovině příštího roku,

Autoři studie, kterou v červnu dostal premiér Antonis Samaras, očekávají, že zásoby plynu u Kréty by mohly státu během 25 let přinést 599 miliard dolarů. "Považujeme to ale za velmi umírněné číslo," řekl Reuters jeden z autorů Eloas Konofagos z aténské firmy Flow Energy.

Jiná studie, kterou v červnu publikoval časopis Journal of Environmental Science and Engineering, odhaduje, že Řecko by mohlo mít přístup k zásobám čtyř bilionů krychlových metrů plynu a navíc ještě ke třem miliardám barelů ropy.

Budoucí příjmy z vývozu uhlovodíků a úspory na dovozu by umožnily Řecku splatit jeho obří státní dluh. Řecko nyní přežívá na finanční podpoře od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu, je už pátý rok v těžké ekonomické recesi a jeho dluh i přes odpis poloviny soukromých dluhů stále roste.

Oblast na jih od Kréty je málo prozkoumaná a podle renomované společnosti Petroleum Geo-Physics, která v červenci zvítězila v tendru na předběžný průzkum tamních vod, má značný potenciál zásob uhlovodíků. Podle ní se to dá srovnat s již prokázanými zásobami v centru Středozemního moře včetně libyjských vod.

Další zdroje by se podle geologů mohly najít ve vodách západně od Řecka, kde by bylo možné zopakovat nedávné úspěšné průzkumy sousední Albánie.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist