První "zárukou kvality" piva Plzeňského Prazdroje se před 170 lety stal bavorský sládek Josef Groll. Pivovarnictví se učil v rodinném pivovaru ve Wolferstetteru, v Mnichově a ve Vídni u uznávaného Antona Drehera.

Vnímavý a šikovný, zároveň ale hrubý, umíněný, tvrdohlavý a bez sebekontroly - právě tak ho ale jeho učitelé při studiích popisovali.

Byl to pravděpodobně stavitel měšťanského pivovar Martin Stelzer, který doporučil plzeňským právě Josefa Grolla jako odborníka na pivo bavorského typu, které se mělo v nově stavěném pivovaru v Plzni vařit.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Groll jim ale přednesl nečekaně vysoké finanční nároky, poprvé se tedy s plzeňskými nedohodl. Nakonec mu ale podlehli a peníze dali. Sládek díky nim v novém pivovaru uvařil premiérovou várku 5. října 1842.

První várka byla naražena o měsíc později, 11. listopadu a nedopadla údajně úplně podle očekávání. V hostincích "U bílé růže" a "U zlatého orla" na plzeňském náměstí ale prý sklidila velký úspěch.

Plzeňský kronikář to popsal doslova takto: Jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí, při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek.

Bavorský sládek Groll pracoval v Měšťanském pivovaru do konce dubna 1845 a po pouhých třech letech se vrátil zpět do Bavor. V roce 1856 se oženil. Zemřel v 74 letech u stolu v hostinci Zum Wolferstetter Keller.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se