První "zárukou kvality" piva Plzeňského Prazdroje se před 170 lety stal bavorský sládek Josef Groll. Pivovarnictví se učil v rodinném pivovaru ve Wolferstetteru, v Mnichově a ve Vídni u uznávaného Antona Drehera.

Vnímavý a šikovný, zároveň ale hrubý, umíněný, tvrdohlavý a bez sebekontroly - právě tak ho ale jeho učitelé při studiích popisovali.

Byl to pravděpodobně stavitel měšťanského pivovar Martin Stelzer, který doporučil plzeňským právě Josefa Grolla jako odborníka na pivo bavorského typu, které se mělo v nově stavěném pivovaru v Plzni vařit.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Groll jim ale přednesl nečekaně vysoké finanční nároky, poprvé se tedy s plzeňskými nedohodl. Nakonec mu ale podlehli a peníze dali. Sládek díky nim v novém pivovaru uvařil premiérovou várku 5. října 1842.

První várka byla naražena o měsíc později, 11. listopadu a nedopadla údajně úplně podle očekávání. V hostincích "U bílé růže" a "U zlatého orla" na plzeňském náměstí ale prý sklidila velký úspěch.

Plzeňský kronikář to popsal doslova takto: Jak zajásali pijáci, když seznali, jakou říznou, znamenitou chutí, při pivě dosud nepoznanou, honosí se tento domácí výrobek.

Bavorský sládek Groll pracoval v Měšťanském pivovaru do konce dubna 1845 a po pouhých třech letech se vrátil zpět do Bavor. V roce 1856 se oženil. Zemřel v 74 letech u stolu v hostinci Zum Wolferstetter Keller.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.