Procenta létají vzduchem a s nimi i miliardy, které by mohly spadnou do klína českému průmyslu. To se uchazeči o dostavbu dvou nových bloků Temelín trumfují v tom, kdo nabídne větší díl spolupráce na zakázce českým firmám. Není to sice rozhodující kritérium, ale rozhodně se k němu při volbě vítěze bude přihlížet.

Důležitost tohoto aspektu zdůrazňují především politici. "Temelín by měla dostavět ta společnost, která zapojí co nejvíce českých firem," nechal se opakovaně slyšet například ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba.

Francouzská Areva slibovala vytvoření zhruba jedenácti tisíc kvalifikovaných pracovních míst, z nichž většinu by měli obsadit Češi. Dnes ale byla tato společnost vyloučena z tendru, protože nesplnila požadavky veřejné zakázky.

O vítězi se tedy rozhodne mezi ruským Rosatomem (respektive konsorciem MIR.1200) a americkým Westinghousem.

Jak se k dostavbě elektrárny staví Češi? Podle exkluzivního průzkumu pro týdeník Ekonom ji podporuje 38 procent dotázaných, proti je 23 procent z nich. Kdyby se o vítězi zakázky rozhodovalo ve všelidovém hlasování, pravděpodobně by vyhrála americká společnost Westinghouse.

INFOGRAFIKA: Češi chtějí spíše dostavět a přejí Američanům

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se