Slovensko v úterý v 17:00 SELČ zrušilo zákaz dovozu a prodeje českých lihovin, který zavedlo před třemi týdny v reakci na sérii smrtelných otrav metanolem v Česku. Oznámil to ministr zemědělství Ľubomír Jahnátek.

Uvolnění prodeje tvrdého alkoholu z Česka v úterý oznámilo také Polsko. Slovenští importéři kritizovali povinnost označovat letos vyrobený alkohol nálepkami.

"Nový alkohol vyrobený po 27. září 2012 bude muset být výrazně označen nálepkou s datem výroby, číslem šarže a musí mít takzvaný rodný list," řekl Jahnátek. Podobná pravidla už platí v Česku.

Na české lihoviny vyrobené od začátku letošního roku do 27. září budou platit přísnější pravidla. Kromě zmiňovaného označení a dokladu původu požadují slovenské úřady také potvrzení o nezávadnosti nápoje.

"Každá lahev musí být certifikována laboratoří, která musí vystavit doklad, že tento alkohol je bezpečný," poznamenal Jahnátek. Bratislava bude uznávat i dokumenty vydané v Česku.

Pokud distributoři nebo obchodníci nepředloží tyto doklady slovenským úřadům do konce listopadu, existující zásoby zboží budou muset zlikvidovat nebo vrátit do ČR. "Rovněž budou muset být zlikvidovány všechny načaté lahve," dodal ministr.

Heger rozhodnutí vítá

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) zrušení zákazu dovozu do těchto zemí uvítal.

"Přijal jsem rozhodnutí s velkou radostí," reagoval Heger. Připomněl, že metanolové opatření, které jeho ministerstvo koordinovalo, vycházelo hlavně z potřeby chránit občany ČR i EU.

"Prohibicí, byť ne úplně hladce, se to podařilo. Nemyslíme si, že to bude úplně stoprocentní, protože jestli někdo má zásoby nezdravého alkoholu a nevylil je, není jak mu pomoci," poznamenal. Přesto je spokojen, protože epidemie otrav ustala. Metanol má na kontě 28 úmrtí, počty otrav klesají a jsou lehčí než v počátku epidemie.

Opatření slovenských úřadů ohledně označování českých lihovin je ale podle dovozců lihovin diskriminační. "Je to namířeno proti českému alkoholu," řekl zástupce importérů lihovin Roman Pócs. Soudí, že distributoři nejsou schopni do konce listopadu označit alkohol vyrobený letos do 27. září nálepkami.

"Pan ministr dosáhl toho, co chtěl, zákazníci nám budou alkohol vracet," reagoval Pócs na dřívější požadavek Jahnátka, aby importéři odvezli stávající zásoby českého alkoholu zpět do Česka na vlastní náklady. Na Slovensku se nachází kolem dvou milionů litrů českého alkoholu.

České likérky mají na slovenském trhu s lihovinami asi čtvrtinový podíl. Nejvíc na Slovensko vyváží Drak z Chvalčova na Kroměřížsku, který je tam čtvrtým největším distributorem lihovin.

"Zhruba 50 až 60 procent naší výroby je pro slovenský trh," řekl jednatel likérky Pavel Čaniga. S opatřením slovenských úřadů se podle něj Drak vyrovná. "Máme všechno v pořádku, jsme schopni to doložit. Nenapadlo mě, že bychom měli něco ze Slovenska odvážet," dodal Čaniga, který ztráty firmy kvůli metanolové aféře odhadl na miliony korun.

Ředitel prostějovského výrobního závodu druhé největší české likérky Granette & Starorežná Distilleries Karel Lyčka řekl, že pokud nenastanou nějaké nečekané komplikace, mohla by být první zásilka lihovin z Prostějova na Slovensko vypravena ještě tento týden. Tato firma kvůli slovenskému zákazu distribuce alkoholu českého původu za více než dva týdny přišla o několik milionů korun.

Karlovarská Becherovka po uvolnění polského trhu pro dovoz alkoholu z Česka vypraví během krátké doby do Polska naložený kamion se svým produktem. Výrobní ředitel Vladimír Darebník oznámil, že o opětovném otevření polského trhu se vědělo s předstihem, a bylo tudíž možné rychle reagovat. V případě Slovenska je situace složitější, protože momentálně není zcela jasné, za jakých podmínek lze vývoz na Slovensko obnovit, podotkl Darebník.

"Podmínky prověřujeme, abychom na ně mohli co nejdříve reagovat," poznamenal. Z celkového objemu produkce vyváží likérka na Slovensko kolem 15 procent, polský trh je zastoupen zhruba pěti procenty. Ve finančním roce 2011/2012 prodala Becherovka celkově přes 10,8 milionu litrů.

Zmíněná opatření, která se vztahují pouze na lihoviny s obsahem alkoholu od 20 procent vyrobené v Česku, a nikoliv na domácí producenty nebo lihoviny z jiných zemí, podle Jahnátka zajistí ochranu Slováků před nekvalitním alkoholem. "Myslíme si, že 28 mrtvých na území České republiky je dostatečným mementem na to, aby z trhu byli vytlačeni nepoctiví prodejci alkoholu," prohlásil ministr. Pro prodej českého alkoholu vyrobeného do konce loňska neplatí žádná omezení.

V obchodní síti na Slovensku kontroloři dosud nenašli alkohol s nadměrným množstvím metylalkoholu. Metanolem se v zemi otrávili minulý měsíc čtyři lidé, kteří na společné oslavě pili slivovici objednanou přes internet v Česku. Strávili několik dnů v nemocnici.

Prodej povolilo Polsko

Úřad polského hlavního hygienika v úterý oznámil, že české nápoje s obsahem alkoholu od dvaceti procent je možné opět prodávat. Zákaz platil od poloviny září. Polská inspekce prověřila takřka 70.000 obchodů, zajistila přes 175.000 lahví s českými lihovinami a provedla více než 600 chemických rozborů.

"Vzorky legálního alkoholu neobsahovaly metanol v koncentracích překračujících normy," prohlásil mluvčí hlavního hygienika Jan Bondar. Některé testy sice metanol v několika případech potvrdily, vždy se ale jednalo o alkohol dovezený z Česka individuálně. Hygienici proto před nákupem alkoholu nejistého původu nadále varují.

V Polsku na následky otravy pančovaným alkoholem, který zřejmě pocházel z Česka, zemřelo několik lidí. V České republice otravě podlehlo 28 osob, několik dalších se potýká s vážnými zdravotními následky.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist