Evropská komise v úterý navrhla, že České republice letos neproplatí z unijních fondů pro programy Doprava a Životní prostředí 500 milionů eur (12,5 miliardy korun).

ČTK a Českému rozhlasu to sdělila mluvčí EK Shirin Wheelerová.

Důvodem jsou nedostatky a chyby týkající se správy a kontroly čerpání unijních peněz. Předběžný návrh EK z konce září ale hovořil o dvojnásobku této sumy.

Navrhované rozhodnutí, které bylo podle diplomatických zdrojů s českou stranou předjednáno, bude mít zřejmě přímé dopady na deficit letošního státního rozpočtu. Znamená totiž, že z unie do Česka nepřitečou peníze, které už byly z rozpočtu žadatelům o konkrétní projekty vyplaceny.

Neznamená to však, že o tyto prostředky Česko musí přijít. Budou moci být použity na jiné projekty v příštím roce. "Po pravdě řečeno jsem se obával větších ztrát," řekl k tomu dnes šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg během schůzky s kolegy v Lucemburku.

"Že o něco přijdeme potom, co se u nás dělo, to bylo jasné," doplnil.

Další "korekce" ze strany Bruselu by mohly přijít v příštích měsících. V listopadu a prosinci by komise měla rozhodnout o penězích z dalších problémových programů, a to konkrétně Severozápad a Střední Čechy.