Slovenská vláda odložila jednání o udělení souhlasu s prodejem podílu německého E.ON Ruhrgas a francouzské GDF Suez v plynárnách SPP českému Energetickému a průmyslovému holdingu (EPH).
Informoval o tom úřad vlády.
Důvodem jsou spory kabinetu s menšinovými zahraničními akcionáři SPP o ceny zemního plynu pro domácnosti. Ty by mohly vstup EPH do SPP oddálit nejméně o několika týdnů. Mluvčí EPH Martin Maňák ČTK řekl, že holding jednání kolem SPP dlouhodobě nekomentuje.
Konflikt vypukl poté, co vedení plynáren ovládané německým a francouzským akcionářem schválilo návrh na zvýšení cen plynu pro domácnosti o 18,6 procenta, případně až o čtvrtinu.
Premiér Robert Fico už v úterý pohrozil, že vláda o převodu podílu E.ON Ruhrgas a GDF Suez nebude dnes jednat, pokud jejich zástupci tyto návrhy nestáhnou.
Stálý boj o ceny energií
Fico po zasedání vlády oznámil, že firmy jeho požadavku nevyhověly. Kabinet proto podle něj bude změny ve vlastnické struktuře plynáren blokovat i nadále.
"Tento převod nebude vládou Slovenské republiky odsouhlasen do té doby, než němečtí a francouzští akcionáři neřeknou: 1. leden 2013, zvýšení cen plynu pro domácností na Slovensku o 0,0 (procenta)," prohlásil Fico.
To by znamenalo, že vláda neudělí souhlas ke vstupu EPH do SPP minimálně do konce měsíce, kdy má valná hromada plynáren posoudit návrh představenstva podniku na zdražení plynu. Očekává se, že akcionáři vyšší ceny odmítnou, protože stát v SPP drží 51 procent akcií.
SPP dlouhodobě tvrdí, že prodej plynu zákazníkům s regulovanými cenami mu přináší ztrátu. S návrhy na razantní zdražení komodity společnost neuspěla už v minulosti.
"Tyto návrhy jsou absolutně neopodstatněné. Stojí za nimi jen snaha (zahraničních akcionářů) posilňovat své pozice při převodu akcií ve vztahu k EPH," řekl Fico ohledně nejnovější iniciativy vedení SPP, v němž má stát menšinové zastoupení.
Většinu členů představenstva SPP po koupi 49 procent akcií plynáren v roce 2002 obsadili E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Obě firmy už delší dobu vyjednávají s EPH o prodeji svého podílu.
EPH, kterou vlastní finanční skupiny PPF, J&T a podnikatel Daniel Křetínský, hodlá podle médií za akcie plynáren zaplatit kolem 2,5 miliardy eur (62 miliard korun).
Další zájemce
Podle slovenského premiéra se o vstup do SPP zajímá také nejmenována německá firma. Ta by ale chtěla koupit zejména nejziskovější část plynáren Eustream, která se zabývá tranzitem plynu.
Fico dlouhodobě vystupuje proti zdražování energií a rovněž kritizuje částečnou privatizaci slovenských energetických firem, která se uskutečnila za pravicové vlády. S SPP se Fico kvůli cenám plynu dostal do sporu už během své první vlády, která byla v úřadu v letech 2006 až 2010.
O změnách cen energií pro domácnosti rozhoduje na Slovensku regulační úřad ÚRSO. Ficova vláda letos prosadila zákon, podle kterého musí návrh na změnu cen energií před podáním na ÚRSO schválit nejen vedení firmy, ale také valná hromada. Stát tak dokáže zablokovat cenové návrhy polostátních energetických společností včetně SPP, ve kterých vláda drží většinu akcií, ale vedení firem ovládají zahraniční akcionáři.
SPP je dominantním prodejcem plynu na Slovensku, zajišťuje také přepravu komodity z Ruska do západní Evropy. Ficova vláda zvažovala také ovládnutí plynáren, na odkoupení podílu v SPP podle ministerstva financí ale nemá peníze.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist