Odchod Řecka z eurozóny může vyvolat na jihu Evropy dominový efekt, který by světovému hospodářství způsobil škody přes 17 bilionů eur (420 bilionů Kč). Spočítali to autoři studie německé Bertelsmannovy nadace.

Zatímco dopady opuštění eura Řeky a Portugalci považují ještě za ekonomicky zvládnutelné, nákaza Španělska a Itálie podle nich vyvolá "nevídané ekonomické erupce v celé Evropě i ve světě".

Podle serveru Spiegel Online autoři této studie proti jiným nepočítali jen ztráty věřitelů postižených zemích, ale pomocí ekonometrického modelu simulovali dopady krize na růst 42 nejdůležitějších průmyslových a rozvojových zemí, na něž připadá přes 90 procent světového hospodářství.

 

Nejde jen o Řecko

Vycházeli přitom ze situace v nejhůře postiženém Řecku, o jehož návratu k drachmě se spekuluje už řadu měsíců, většina evropských politiků ho ale nepřipouští.

Státní bankrot Řeků a jejich odchod z eurozóny považují odborníci z institutu Prognos, kteří výzkum pro nadaci prováděli, "pro světové hospodářství za ekonomicky zvládnutelný".

"Nelze však vyloučit, že kapitálové trhy pak ztratí důvěru také v Portugalsko, Španělsko a Itálii a že tam také dojde k bankrotům. Světové hospodářství pak upadne do hluboké recese," předpovídá studie.

"V současné situaci musíme bezpodmínečně zabránit vypuknutí takového plošného požáru," vyzval Aart De Geus, předseda Bertelsmannovy nadace.

Ta v případě samotného Řecka očekává po jeho potenciálním vystoupení z měnové unie státní bankrot a radikální oslabení nové národní měny, což by vedlo k nárůstu již tak vysoké nezaměstnanosti a dalším negativním jevům.

Ztráty, které by to jihoevropské zemi způsobilo, vyčíslili němečtí ekonomové na 164 bilionů eur do roku 2020. Na většinu ostatních zkoumaných států by to ale mělo podle studie jen relativně mírný dopad, což údajně platí i o odchodu Portugalska z eurozóny.

Nejpozději však poté, co by "euroklub" opustilo Španělsko, dotkne se podle ní krize i dalších významných světových ekonomik. "Jakmile se potopí Evropa, zasáhne to i Čínu a USA," tvrdí ekonom Thiess Petersen, který na výzkumu spolupracoval.

Ty nejčernější scénáře

Podle propočtů Prognosu by 42 hospodářsky předních zemí přišlo dohromady o 7,9 bilionu eur, z toho 1,2 bilionu by připadlo na nejvýznamnější rozvojové státy skupiny BRIC.

Čínská ekonomika by zpomalila o jeden procentní bod, americká o 0,4 procentního bodu.

Pokud by z evropské měnové unie musela vystoupit i Itálie, očekávají autoři celosvětovou recesi s celkovými ztrátami okolo 17,2 bilionu eur. To podle nich odpovídá 44 procentům ročního hospodářského výkonu všech zkoumaných zemí.

Německo by se muselo vypořádat se ztrátou téměř 70 procent svého ročního HDP, Čína s polovinou a USA se čtvrtinou, uvádí studie podle Spiegel Online. Rozsah této recese "by dnešními měřítky pojmů, jako je krize, nebylo možné měřit", varuje.

Nejhůře by odchod čtyř jihoevropských zemí z eurozóny podle ní postihl Francii. Škody, které by tento scénář druhé nejsilnější ekonomice EU způsobil, autoři vyčíslili na 154,4 procenta francouzského HDP. Podle ekonoma Prognosu Michaela Böhmera je důvodem nejen vysoká zainteresovanost francouzských bank v jihoevropských státech, ale i jejich rostoucí konkurenceschopnost po jejich případném opuštění eura.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist