Historický průlom představuje vítězství české RWE ve sporu s ruským Gazpromem u arbitrážního soudu ve Vídni.

Je to vůbec poprvé, kdy firma nemusí zaplatit pokutu za neodebrání nasmlouvaného plynu. Gazprom požadoval po RWE Transgas půl miliardy dolarů (zhruba 9,6 miliardy korun). Verdikt může otevřít dveře dalším evropským firmám, které se přou s ruským státním gigantem.

"Pro českou RWE je to rozhodně pozitivní zpráva," komentuje prezident České plynárenské unie Oldřich Petržilka výsledek první ze dvou arbitráží, které mezi sebou obě firmy vedou.

"Do budoucna by to mohlo posílit pozici RWE vůči Gazpromu," dodává.

Zbývá vám ještě 70 % článku
Předplatné bez reklam první 2 měsíce za 80 Kč
  • Veškerý obsah HN.cz
  • Mobilní aplikace
  • Bez reklam
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Články v audioverzi + playlist
  • Možnost kdykoliv zrušit
Máte již předplatné? Přihlásit se