Domácnosti a podniky si příští rok znovu připlatí za elektřinu kvůli dotacím slunečních elektráren.

Zákazníci na dotacích zaplatí v příštím roce 44 miliard, tedy o sedm miliard více než v letošním roce. Jak navíc ve středu rozhodla vláda, státní příspěvek na zmírnění dopadů podpory zelené energie klesne o další dvě miliardy.

Podle předběžných odhadů kvůli novému nastavení pravidel elektřina pro domácnosti zdraží od dvou do čtyř procent, tedy o stovky až tisíce korun ročně.

U velkoodběratelů, kteří na rozdíl od domácností neplatí distribuční poplatky, má být procentuální růst ještě vyšší.

 

Roční podpora obnovitelných zdrojů se má podle nového vládního nařízení zvýšit o 7,2 miliardy korun na skoro 43 miliard. Stát zároveň sníží částku, pomocí níž zdražování elektřiny kompenzuje, ze současných 11,7 miliardy na 9,7 miliardy korun.

 

Lidé nyní v ceně elektřiny platí za obnovitelné zdroje 419 korun při každé spotřebované megawatthodině. Bez státní podpory by to činilo zhruba 700 korun. Nyní však státní podpora po dvou letech klesá a příspěvek na obnovitelné zdroje tak příští rok vzroste na zhruba 590 Kč/MWh.

Vedle regulované části ceny elektřiny, kam spadají právě poplatky na obnovitelné zdroje, druhou polovinu ceny tvoří silová elektřina. Ta se vyvíjí podle nabídky a poptávky na trhu a letos klesala. Nebýt tedy obnovitelných zdrojů, cena elektřiny pro konečné spotřebitele mohla v příštím roce podle odborníků klesat či alespoň stagnovat.

Domácnostem letos elektřina zdražila v průměru o 3,4 procenta. Energetický regulační úřad předpokládá, že ceny elektřiny porostou kvůli obnovitelným zdrojům ještě řadu let. Pro zmírnění jejich dopadu do rozpočtů domácností a podniků chce regulátor od roku 2014 zrušit podporu všem novým obnovitelným zdrojům. Ekologové tento záměr kritizují.